آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کلیبر مشاهده شد

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کلیبر مشاهده شد
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی از مشاهده بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهرستان کلیبر خبر داد.
مهدی حامی گفت: براساس گزارش های رسیده مبنی بر تلفات طیور بومی کلیبر در 23 اردیبهشت، آنفلوآنزای اچ 5 یا فوق حاد در نمونه برداری های اکیپ بهداشتی این اداره کل تایید شد.
وی همچنین با اشاره به مشاهده بیماری آنفولانزای فوق حاد در روستای ساری یاتاق شهرستان خداآفرین افزود: با بررسی های اپیدمیولوژی ، مشخص شد بیماری حادپرندگان در نتیجه انتقال طیور از این روستای خداآفرین به شهرستان کلیبر شیوع یافته است.
وی گفت: به منظور جلوگیری از گسترش این بیماری 376 قطعه مرغ در روستای مذکور معدوم شد.
حامی با بیان اینکه هم اکنون فصل مهاجرت پرندگان وحشی است عامل شیوع بیماری آنفولانزای حاد در این روستا را ورود پرندگان مهاجر به حاشیه رود ارس عنوان کرد.
وی برضرورت رعایت توصیه های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع بیماری فوق حاد پرندگان در استان تاکید کرد و افزود: رعایت قرنطینه و جلوگیری از ورود و خروج خودروهای ضدعفونی نشده، حمل تخم مرغ و کود و سایر محموله های ضروری به واحدهای مرغداری می تواند از بروز آنفلوانزای حاد پیشگری کند یا شیوع آن را کاهش دهد.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی با اعلام اینکه در این استان کمبود واکسن آنفولانزای فوق حاد نداریم از مرغداران خواست برای واکسیناسیون طیور اقدام کنند.
آنفلوآنزای فوق حاد از مهم‌ترین بیماری‌های طیور و یک بیماری تنفسی ویروسی مشترک انسان و پرندگان با علایم سیاه شدن و خونریزی تاج و ساق پا، علایم تنفسی حاد، بی حالی شدید، پژمردگی، دور هم جمع شدن گله، کاهش شدید مصرف دانه، افت ناگهانی تولید تخم مرغ روزانه و انتشار ناگهانی در گله است.
 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2022 ITPNews.com