آخرین وضعیت فعالیت مرزهای کشور

آخرین وضعیت فعالیت مرزهای کشور
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک اعلام کرد: گمرکات بزرگ در مرزهای آبی جنوبی کشور، روند طبیعی و عادی خود را دارند و در گمرکات بنادر شهید رجایی، شهید باهنر و جاسک در استان هرمزگان، بندر حضرت امام خمینی (ره) در استان خوزستان، گمرکات بنادر بوشهر، همچنین گمرکات بندر چابهار فعال هستند و روال عادی تجارت خارجی در حال انجام است.

سید روح الله لطیفی درخصوص گمرکات مرزی با کشور عراق گفت: مرزهای کشور با عراق در حال حاضربه جز مرزهای مشترک با اقلیم کردستان  مسدود است .
وی افزود: شرایط در مرزهای ایران با اقلیم کردستان متفاوت است؛ بطوریکه مرز باشماق و  پرویز خان در حال حاضر با حفظ کلیه شرایط و نکات بهداشتی و رعایت پروتکل های لازم برای مقابله با ویروس کرونا، باز است و طی روز گذشته قریب به ۲۰۰۰ دستگاه از این دو مرز به اقلیم کردستان صادرات صورت گرفته است.

لطیفی گفت: خروج کامیون‌های ترکیه از سایر مرزها برای رسیدن به بازرگان همچنان ادامه دارد و کشور ترکیه کامیون‌های هیچ کشوری را به غیر اتباع ترک را  پذیرش نمی‌کند. در حال حاضر کامیون‌های ایرانی که قصد بازگشت به کشورمان را دارند در کشور ترکیه در مرزهای ایران با این کشور پذیرش می شوند. با این حال تعداد ۱۶۰ کامیون ترکیه ای که حامل کالا برای ایران هستند، از سوی طرف ترک اجازه ورود به مرزهای کشور داده نشده و بلاتکلیف هستند که در این خصوص رایزنی های لازم در حال انجام است.

وی افزود: ضمن آنکه در مرز بازرگان در حوزه مسافری، صرفا اتباع ترک مجوز خروج و هموطنان ما امکان ورود به کشور را دارند. شایان توجه است که با توجه به مذاکرات سفیر ایران با مقامات وزارت بهداشت ترکیه، پیشنهاداتی در خصوص مبادلات تجاری ارایه شده که با اعلام نظر طرف ترک، امکان گشایش مرزها وجود دارد.

سخنگوی گمرک اظهار کرد: طی ملاقات های مرزی صورت گرفته بین مقامات مرزی  ایران و ارمنستان و طی درخواست مقامات ارمنی، پیرو محدودیت های تردد برای مسافران به ارمنستان که  از ششم اسفند عملیاتی شده بود تغییراتی ایجاد شده و  از امروز (۲۸ اسفند) کلیه مسافرین ورودی به کشور ارمنستان که قبلا مستثنی بودند( اتباع ارمنی، دوتابعیتی ها و دارای کارت اقامت) در صورت ورود به مدت دو هفته قرنطینه خواهند شد و این اقدام تا تاریخ ۲۶ فروردین ماه سال ۹۹ ادامه خواهد داشت.

همچنین به گفته وی، مرز تجاری با جمهوری نخجوان باز است و طبق روال در حال انجام است. تجارت با کشورآذربایجان هم در مرزهای زمینی، دریایی وریلی با حفظ کلیه پورتکل های بهداشتی در حال انجام است. ترانزیت زمینی کالا با روسیه نیزاز طریق خاک آذربایجان صورت می گیرد و شرایط عادی است.

لطیفی تصریح کرد: بنادر شمالی کشور در حاشیه دریای خزر فعال هستند و سیر طبیعی تجارت خارجی در آنها برقرار است.  مرزهای کشور با ترکمنستان همچنان با تصمیم مقامات ترکمن بسته است و صرفا کامیون های ترکمن می توانندبه کشورشان بازگردند ، از طرفی در مرز سرخس با این کشور به صورت محدود کالاهای صادراتی فاسد نشدنی از طریق ریل به ترکمنستان صادر می شوند ولی اینچه برون در گلستان با وجود دارا بودن ریل در مرز با ترکمنستان همچنان متوقف مانده است.
او مرزهای کشورمان با افغانستان از جمله ماهیرود، میلک و دوغارون باز هستند و  فعالیت تجاری ومسافری با رعایت کلیه کنترل های بهداشتی ازسوی گمرکات ایران وافغانستان به شکل مطلوبی در حال انجام است.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک همچنین اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی کلیه مرزهای کشور با پاکستان مسدود است. در مرز هوایی فرودگاه امام(ره) نیز از روز گذشته اولین بخش از محموله تجاری ۲۰۰۰ کیلویی اقلام بهداشتی مقابله با ویروس کرونا که شامل  تعداد دو میلیون ماسک سه لایه، سه میلیون ماسک فیلتردار و دو میلیون لباس محافظت پزشکی(گان) و ۱۰ هزار تب سنج الکترونیکی است ترخیص شده و پیش بینی می شود تا فردا ۱۵ میلیون ماسک از این گمرک وارد کشور شود.
 
کلمات کلیدی مرزهای ایران
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com