توجه ویژه به صنعت مرغداری ضروری است

 توجه ویژه به صنعت مرغداری ضروری است
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان گفت: گردش مالی صنعت مرغداری ما سالانه 135 هزار میلیارد تومان و ارزش محصولات دامی تولیدی بیش از 100 هزار میلیارد تومان است که باید توجه ویژه ای به این امر صورت بگیرد.
شهرام موحدی افزود: نمایشگاه ها محل عرضه توانمندی های فوق العاده و نوآوری جدید هستند همچنین آشنایی تولید کنندگان با صنعت گران چرخ صنعت بزرگ دامپروری کشور است.
وی بیان کرد: امسال که سال رونق تولید نامگذاری شد هیچ کس نمی تواند بر بزرگترین صنعت کشور یعنی صنعت دامپروری که بعد از صنعت نفت از لحاظ ارزش افزوده، اشتغال، فعالیت ها و رونق اقتصادی است، چشم ببندد.
مدی کل دامپزشکی استان اصفهان بیان کرد: این صنعت قدمتی به بلندای یک قرن دارد، دامپزشکی کشور وظایف متعدی در حوزه کنترل، پیشگیری و مقابله با بیماری های دام، طیور و آبزیان داریم.
وی ادامه داد: در راستای حوزه کنترل، پیشگیری و مقابله با بیماری های قابل انتقال بین انسان و دام فعالیت و نظارت می کنیم از این رو در حوزه هاری سالانه 15 هزار قلاده سگ را واکسیناسیون می کنیم.
موحدی ادامه داد: استان اصفهان با دارا بودن 32 کشتارگاه دام، 18 کشتارگاه طیور بیشترین تعداد کشتارگاه های دام و طیور کشور را داراست.
وی ادامه داد: بازرسی های سختگیرانه بر کشتارگاه ها داریم که در حوزه کشتارگاه های دام در سال گذشته حدود 203 هزار کیلوگرم گوشت و فرآورده های گوشتی آلوده و بیمار را حذف کردیم و در سطح عرضه از قصابی ها و مرغ فروشی ها و مراکز بسته بندی و کارگاه نزدیک به 250 هزار کیلوگرم فرآورده ضبط شد.
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان اضافه کرد: نزدیک به 500 هزار کیلوگرم فرآورده اگر وارد سفره مردم می شد فشار بر بخش درمان و اتلاف وقت ناشی از بیماری را شاهد بودیم.
وی خاطرنشان کرد: 60 میلیون قطعه طیور نظارت ویژه بهداشتی در حوزه کشتارگاه ها داریم اما در استان اصفهان در سال گذشته که سال چشمگیری در حوزه دامپزشکی شاهد بودیم.

روزانه 4500 تن نهاده مصرف دام و طیور استان است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: خوشبختانه استان اصفهان از استان های برتر کشور در حوزه مواد پروتئینی (شیر و مرغ) است.
محسن کریمیان با بیان اینکه روزانه چهار هزار و 500 تن نهاده مصرف دام و طیور ماست، افزود: تامین این میزان از نهاده با معضلاتی که کشور درگیر آن است کاری سخت و دشوار است اما با تمام کاستی ها تولید را رها نکردیم.
وی ادامه داد: از 16 اسفندماه که بحث نهاده در کشور روش جدیدی برای توزیع پیش گرفت و این پیشنهاد مصوب، ابلاغ و عملیاتی شد از این رو امیدواریم نهاده ها به صورت مستقیم با قیمت مصوب به دست مصرف کننده برسد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به بحث آب استان گفت: مطالبه آب استان به صورت دائمی به عنوان حقابه و تامین آب ادامه دارد، با بارش های خوبی که در سرشاخه ها داشتیم و 2050 میلی متر بارش انتظار آورد خوبی برای زاینده رود داریم.
وی گفت: براساس بارش ها برنامه ای که در وزارت نیرو صورت گرفت براین راستا بود که با کشت دیرهنگام و با ریسک بالا و با هم فکری و هم صحبتی کشاورزان و مرکز تحقیقات آب توزیع و بیش از 40 هزار هکتار سطح زیر کشت پاییزه دوم صورت گرفت همچنین با پیگیری ها لازم کود مورد نیاز هم تامین شد.
کریمیان ابراز امیدواری کرد شاهد برداشت خوب و مطلوب با میانگین عملکرد بالا باشیم تا کشاورزان حداقل کشت را داشته باشند زیرا وظیفه اصلی ما تامین بیش از 6 میلیون تولید در استان است.
 
کلمات کلیدی مشکلات صنعت مرغداری
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2020 ITPNews.com