علت سقط جنین در گاوها
بخش بین الملل ITPNews
صادرات جوجه یکروزه آزاد شد
ممنوعیت صادرات جوجه یکروزه و پولت تخم گذار و تخم مرغ نطفه دار رفع شد.
 
گزارشی از مجمع فوق العاده انجمن صنفی توزیع‌کنندگان نهاده‌های دام، طیور و آبزیان
اولین مجمع فوق‌العاده انجمن صنفی توزیع‌کنندگان نهاده‌های دام، طیور و آبزیان دوشنبه 30دیماه، با حضور اکثریت قریب به اتفاق اعضا برگزار شد. انجمن صنفی توزیع‌کنندگان نهاده‌های دام، طیور و آبزیان به عنوان تنها تشکل توزیع نهاده در کشور ، در اساسنامه خود حوزه فعالیتش را استان تهران انتخاب کرده بود، اما بعد از گذشت کمتر از یک سال از فعالیت و بنا بر درخواست‌های فراوان به این نتیجه رسید که با تغییر در اساسنامه، سراسر کشور را پوشش دهد و همین موضوع اصلی‌ترین دلیل تشکیل مجمع فوق‌العاده این انجمن بود.
 
دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز
وزیر صنعت معدن و تجارت دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز را بازار شب عید دانست و اعلام کرد که برای تنظیم قیمت این بازار از ذخایر استفاده خواهد شد
 
تخم مرغ گران نمی‌شود
مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار گفت: در آستانه عید از اواسط بهمن تا ۱۵ اسفند به دلیل تولید شیرینی تقاضا برای تخم مرغ افزایش می‌یابد و پس از این تاریخ روند تقاضا کاهشی می‌شود اما به هیچ عنوان افزایش قیمت نخواهیم داشت. رضا ترکاشوند گفت: در حال حاضر ماهانه بین ۹۰ تا ۹۵ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می‌شود که بی سابقه است.
 
تولید تخم مرغ به مرز یک میلیون تن رسید
رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه در تولید تخم مرغ به مرز یک میلیون تن رسیده‌ایم،گفت: بیش از ۱۶۰۰ واحد مرغ تخم گذار در کشور فعالیت می کند. علیرضا رفیعی‌پور گفت: در حال حاضر از طرحی رونمایی می‌شود که تبلور همکاری بخش خصوصی و بخش دولتی در خصوص امنیت غذایی مردم است.
 
صادرات تخم‌مرغ ترکیه به سوریه و کویت
صادرات تخم‌مرغ ترکیه به کویت و سوریه در ۲۰۱۹ پس از ممنوعیت واردات تخم مرغ در عراق در سال گذشته رکورد زد. پس از ممنوعیت واردات تخم مرغ در عراق در سال گذشته، صادرکنندگان ترکیه مجبور شدند به دنبال بازار جدیدی باشند، به این ترتیب صادرات تخم‌مرغ ترکیه به کویت و سوریه در 2019 رکورد زد.
 
افزایش چشمگیر توزیع نهاده‌های دامی در خراسان رضوی
مدیرکل پشتیبانی امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی از افزایش ۷۰ درصدی توزیع نهاده‌های دامی در این استان خبر داد. سعادت علی‌نیا گفت: از ابتدای امسال تا کنون حدود ۱۸۵ هزار تن انواع نهاده دامی در خراسان رضوی بین دامداران این استان توزیع شده‌ است. وی اضافه کرد: در کل سال گذشته در مجموع ۱۱۹ هزار تن نهاده دامی در بین دامداران استان خراسان رضوی توزیع شده است.
 
800 تومان قیمت منطقی برای هر عدد تخم مرغ
نبی پور از ثبات قیمت تخم مرغ طی دو ماه گذشته در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ دربا مرغداری ۷۸۰۰ تا ۸ هزار تومان است. ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، با اشاره به اینکه قیمت تخم مرغ نسبت به دو ماه گذشته تفاوتی نداشته است، اظهار کرد: هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۷۸۰۰ تا ۸ هزار تومان معادل شانه‌ای ۱۶ هزار تومان است.
 
واردات ۱۲ میلیون تن نهاده های دامی به کشور در ۱۰ ماه
در ۱۰ ماهه سال جاری ۱۱ میلیون و ۸۱۰ هزار و ۵۴۰ تن نهاده های دام و طیور به ارزش ۳ میلیارد و ۲۷۴ میلیون و ۷۲۰ دلار وارد کشور شد. میزان واردات نهاده های دام و طیور در 10 ماهه سال 97 بیش از 10 میلیون و 175 هزار تن و به ارزش 2 میلیارد و 590 میلیون و 480 هزار دلار بود.
 
خرید تخم مرغ حمایتی
مدیر کل پشتیبانی امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: از آغاز خرید حمایتی تخم‌ مرغ در آذر ماه امسال، هزار و ۲۰۰ تن تخم مرغ مازاد واحدهای مرغ تخمگذار در این استان به منظور حمایت از آنان خریداری شده است.
 
تمهیدات لازم برای تامین مرغ شب عید
ذبیح الله غریب ظهر شنبه در جلسه تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه تمهیدات لازم برای تأمین مرغ شب عید در این استان اندیشیده شده است، اظهار داشت: جوجه ریزی مرغداری‌ها در زمان مناسب انجام شده است و گوشت مرغ در شب عید روانه بازار می‌شود.
 
کشف و امحا 23 تن خوراک دام آلوده
دکتر فریدون حسین‌زاده گفت: در پی بازدیدهای به عمل آمده از سطح شهرستان ساوجبلاغ توسط کارشناسان این اداره، ۲۳ تن خوراک دام مشکوک در یک واحد غیرمجاز تولیدی کشف شد که پس از انجام نمونه برداری و آزمایش‌های تشخیصی، آلودگی محصولات کشفی محرز شد و با هماهنگی‌های لازم با اداره محترم تعزیرات حکومتی شهرستان، حکم قضایی برای معدوم سازی اخذ و اقدامات بهداشتی لازم انجام شد.
 
عدم استقبال دامداران از طرح پلاک کوبی دام
محسن شانقی امروز شنبه ۲۶ بهمن ماه در یازدهمین جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان که در استانداری برگزار شد، با اشاره به ابلاغ دستورالعمل خرید و فروش و حمل و نگهداری دام و لزوم آمادگی برای اجرای این دستورالعمل در استان مرکزی، بیان کرد: در این راستا اتحادیه دامداری استان مسئولیت پلاک کوبی دام را متقبل شد که در این بین جهاد کشاورزی و بیمه نیز کمک لازم را خواهند داشت.
 
کرۀ جنوبی واردات محصولات مرغداری از انگلستان و هلند را ممنوع کرد
به دنبال گزارشات رسمی مبنی بر شیوع انفولانزای مرغی در کشورهای بریتانیا و هلند، کرۀ جنوبی واردات هر گونه فراوردۀ گوشت مرغی از این دو کشور را ممنوع اعلام کرد. وزارت کشاورزی کرۀ جنوبی همچنین از مردمش خواست تا در صورت سفر به این دو کشور از تماس و هر گونه دست زدن به حیوانات اهلی و مزرعه خودداری نماید و هیچگونه فراوردۀ گوشت مرغی با خود به کشور نیاورد.
 
آزاد سازی صدور مجوز و پروانه فعالیت دام و طیور
بر اساس مصوبه هیئت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار هر گونه ممنوعیت صدور مجوز و پروانه فعالیت‌های دام و طیور به دلیل اشباع و تنظیم بازار در هر قالبی از جمله «سیاست‌های راهبردی و برنامه ریزی تولید سالانه» لغو و ممنوع اعلام شد. فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی با ابلاغ مصوبات سی و پنجمین نشست هیئت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار به وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت،درمان و آموزش پززشکی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، به منظور تسهیل در صدور مجوز و پروانه فعالیت‌های دامپروری و تولید در بخش طیور، هر گونه ممنوعیت صدور مجوز و پروانه فعالیت‌های مذکور به دلیل اشباع و تنظیم بازار در هر قالبی از جمله «سیاست‌های راهبردی و برنامه ریزی تولید سالانه» لغو و وضع مقررات مشابه را ممنوع اعلام کرد.
 
اختلاف ۴۰ درصدی قیمت گوشت از تولید تا مصرف
مدیرعامل اتحادیه دامداران با بیان اینکه ۴۰ درصد اختلاف قیمت گوشت از تولیدکننده تا مصرف کننده است، گفت: گوشت تولیدی کشور مازاد نیاز داخل است. سعید سلطانی درباره آخرین تولید گوشت قرمز در کشور اظهار کرد: امسال به دلیل بارش‌های مناسبی که وجود داشت تولید بسیار مناسب بود به گونه‌ای که برای دام‌ها خریدار وجود ندارد. مدیرعامل اتحادیه دامداران با بیان اینکه برای تامین بازار عید مشکلی نداریم، افزود: امسال ۸۸۰ هزار تن گوشت در کشور تولید شده و به هیچ عنوان نیاز به واردات نداریم. وی گفت: گوشت تولیدی کشور مازاد نیاز داخل است، علاوه بر این بخشی از دام‌ها به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود.
 
تکذیب ادعای صادرات گوشت قرمز و دام زنده
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی ادعای صادرات هر گونه گوشت قرمز را از استان تکذیب کرد. حبیب شریفیان گفت: هم‌اکنون برخی از افرادی که منفعتشان در نوسان قیمت است، به این شایعات دامن می زنند، گفت: معتقدیم انتشار اخبار نادرست و شایعه سازی در این خصوص بر التهاب بازار گوشت همانند گذشته دامن می‌زند . وی تاکید کرد: بر اساس اطلاعات موجود صادرات گوشت قرمز و دام زنده از اساس کذب بوده و مجوزی در این خصوص صادر نشده است.
 
واکنش مرغداران به خبر خوراندن تریاک به مرغ‌ها
رییس هیات مدیره انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در واکنش به خبر خوراندن تریاک به مرغ‌ها اعلام کرد که خوراندن تریاک به مرغ هیچ توجیهی ندارد و مرغ‌داریها تحت نظارت دامپزشک هستند به تازگی خبری در فضای مجازی منتشر شد که برای افزایش وزن مرغ‌ها و مقاوم کردن آنها در برابر بیماری، تریاک به آنها خورانده می‌شود. خبری که واکنش‌های بسیاری را در پی داشت و سازمان دامپزشکی نیز آن را سراسر کذب و بدون منبع موثق دانست.
 
زیان ۱۱۰۰ میلیارد تومانی مرغداران در ماه‌های اخیر
چهار آیین گفت: طی ۴ ماه گذشته مرغداران گوشتی به سبب مازاد تولید و کاهش قیمت رقمی بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد تومان متضرر شدند. برومند چهار آیین عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی گفت: درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ ۱۲ هزار تا ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان است. او افزود: با توجه به شرایط فعلی عرضه و تقاضا پیش بینی می‌شود که قیمت فعلی مرغ در بازار ادامه یابد و تنها ممکن است در چند روز باقی مانده به پایان سال ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان افزایش قیمت داشته باشیم. چهار آیین ادامه داد: طی ۴ ماه گذشته تا کنون مرغداران به سبب مازاد تولید رقمی حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان متضرر شدند که همواره پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال این رقم به ۱۲۰۰ میلیارد تومان برسد.
 
برآورد بازار واکسن طیور تا سال 2024 میلادی
رشد تقاضا برای واکسن طیور عمدتاً تحت تأثیر رشد و افزایش ارقام سرشماری طیور و افزایش شیوع بیماری های طیور می باشد. علاوه بر این، رشد مصرف گوشت در جهان، سیاست ها و تدابیر اتخاذ شده از سوی دولت، رشد تقاضا برای محصولات گوشت مرغ، جدیدترین تکنولوژی ها برای تولید واکسن های طیور و رشد هزینه های مربوط به بهداشت و سلامت طیور از عوامل مؤثر در رشد بازار جهانی واکسن طیور محسوب می گردند.
 
مازاد تولید گوشت و مرغ در کشور
حسن عباسی معروفان گفت: برنامه ریزی‌ها به گونه‌ای انجام گرفته که تولید مستمر داشته باشیم الان وضع ذخایر استراتژیک ما کافی و خوب است و از اول امسال تا امروز گوشت مرغ وارد نکرده ایم و گوشت قرمز هم بخش خصوصی وارد کرده و ما گوشت تولید داخل را برای ذخیره استراتژیک و حمایت از تولیدکنندگان خریداری می‌کنیم و هیچ نیازی به واردات نداریم.
 
افزایش 15 هزار تومانی گوشت قرمز طی 2 هفته !
طی 10 روز گذشته قیمت گوشت قرمز در مشهد حدود 15 هزار تومان افزایش پیداکرده است؛ عرضه‌کنندگان گوشت قرمز خروج دام را دلیل این افزایش می‌دانند اما متولیان تولید دام این ادعا را رد می‌کنند و معتقدند که دلالان عرضه و فروش گوشت قرمز بازیگران اصلی این گرانی‌ها هستند و متولیان تنظیم بازار از توزیع گوشت تنظیم بازار در صورت نیاز خبر می‌دهند. طی 10 روز گذشته قیمت گوشت در بازار مشهد رشد صعودی داشته است. طوری که قیمت هر کیلو گوشت ران گوسفند در بازارهای روز شهرداری مشهد از 85 هزار تومان در 10 روز پیش به 95 هزار تومان در روز گذشته رسیده و به‌تبع آن قیمت دیگر گوشت‌های دامی با افزایش مواجه شده است. این افزایش قیمت به‌گونه‌ای بوده است که رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز مشهد در گفت وگو با خراسان به آن اذعان کرد و گفت: قیمت گوشت قرمز طی دو هفته گذشته 15 هزار تومان گران‌تر شده است.
 
لزوم خوداتکایی در تولید آنزیم‌ها و ریزمغذی‌های خوراک دام و طیور
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تمام ریزمغذی‌های وارداتی صنعت دام و طیور حدود ۵۰۰ میلیون دلار برای کشور هزینه دارد اما از آنجایی که از اجزای اصلی جیره دام و طیور محسوب می‌شوند، اگر کمبودی در واردات آن ایجاد شود، باعث ایجاد اختلال در تولید داخل می‌شود، بنابراین خود اتکایی در تولید این آنزیم‌ها می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.
 
قیمت بالای جوجه یکروزه موجب گرانی مرغ شب عید نمی‌شود
قیمت بالای جوجه یکروزه موجب گرانی مرغ شب عید نمی‌شود
 
فیلم وبینار ساماندهی تولید در صنعت تخمگذار
وبینار ساماندهی تولید در صنعت تخمگذار با اجرای آقای مهندس ترکاشوند راس ساعت 15:30 در استودیوی ITPNews آغاز گردید و پس از چهل دقیقه به پایان رسید. در انتهای این وبینار، شرکت کنندگان به صورت اینترنتی و از راه دور و به طور کاملا فعال اقدام به طرح پرسش های خود و دریافت پاسخ های مربوطه از سخنران وبینار نمودند.
 
گرانی گوشت و افزایش 30 درصدی مصرف تخم مرغ
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار با بیان این که امسال به دلیل گران بودن قیمت مواد پروتئینی تقاضای بسیار زیادی برای مصرف تخم مرغ بوده است گفت: مصرف تخم مرغ امسال نسبت به سال گذشته تا ۳۰ درصد افزایش یافته است. اصر نبی پور با بیان این که مصرف سرانه تخم مرغ در کشور تا سال گذشته 10 تا 10.5 کیلوگرم بوده است گفت امسال بواسطه کاهش قدرت خرید مردم و گران بودن قیمت سایر مواد پروتئینی تقاضای بسیار زیادی برای مصرف تخم مرغ بوده است.
 
برنامه تولید مرغ لاین به شورای‌عالی امنیت ملی ارائه شد
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: براساس تأکید رهبر معظم انقلاب برای بهره‌گیری و ورود مرغ لاین به چرخه تولید، در سال جاری برنامه‌ای برای این امر تهیه و به شورای‌عالی امنیت ملی ارائه شده است. مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری به‌مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: به‌مناسبت دهه مبارک فجر 1301 پروژه در بخش امور دام افتتاح می‌شود که این پروژه‌ها برای 3660 نفر به‌صورت مستقیم و برای بیش از 2 هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم شغل ایجاد می‌کند. وی افزود: تولید گوشت قرمز کشور در سال 97 به 830هزار تن رسید که این امر در سال 98 از 860هزار تن عبور خواهد کرد. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: تولید شیر خام در سال گذشته 10 میلیون و 589 هزار تن بود که این رقم در سال جاری از مرز 11 میلیون تن عبور می‌کند.
 
خطر مرگ میلیون‌ها مرغ در مرغداری‌های چین
با محدودیت‌های وضع شده برای کنترل ویروس کرونا، دسترسی هزاران مرغداری چین به زنجیره تأمین غذا قطع شده و امکان مرگ میلیون‌ها مرغ در روزهای آینده وجود دارد.
 
تخم‌مرغ گران نمی‌شود
مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار با اشاره به این‌که تولید تخم‌مرغ در وضعیت مطلوبی قرار دارد، اعلام کرد که قیمت این محصول تا پایان سال افزایش نمی‌یابد. رضا ترکاشوند گفت: بر اساس برآوردها و جوجه‌ریزی‌های انجام‌شده و مرغ‌های داخل سالن در سال‌جاری حدود یک میلیون و ۶۰ هزار تن تخم‌مرغ در کشور تولید خواهیم داشت. همچنین پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های بهمن و اسفند نیز ماهانه ۹۰ هزار تن تخم‌مرغ تولید شود.
 
صادرات ۲۱۰ هزار تن نهاده دامی از کرمانشاه
مسئول اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره دامپزشکی استان کرمانشاه از صادرات ۲۱۰ هزار تن نهاده دامی از این استان خبر داد. رسول محمدی جاوید گفت: از ابتدای امسال تا کنون از کرمانشاه ۲۵۲ هزار و ۳۴۰ کیلوگرم آلایش خوراکی دامی در ۴۰ محموله، ۲۲۰ هزار و ۷۵۰ کیلوگرم آلایش غیرخوراکی در ۲۳ محموله و ۲۸ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم آلایش مرغی در ۱۸ محموله به دیگر استان‌ها صادر شده است.
 
Copyright © 2006 - 2020 ITPNews.com