واکسیناسیون رایگان طیور سمنان
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: ۲۰۰ هزار قطعه طیور در روستاهای استان علیه بیماری ویروسی نیوکاسل در مرحله دوم به صورت رایگان واکسینه می‌شوند. حمیدرضا حسینی گفت: واکسیناسیون رایگان طیور در سراسر روستاهای استان سمنان از نیمه دوم بهمن امسال آغاز و پیش‌بینی می‌شود پوشش تمام روستاهای استان ۳۰ تا ۴۰ روز کاری به طول انجامد.
 
اجرایی شدن هویت دار کردن و بیمه اجباری دام در کردستان
رییس روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: طرح هویت دار کردن و بیمه اجباری دام استان همزمان با سراسر کشور از ابتدای آبان امسال در این استان آغاز شده است. مهدی فتحی گفت: این طرح با هدف دستیابی به امار واقعی دام، برنامه ریزی بهداشتی اصلاح نژادی و تغذیه ای برای دامهای موجود، ارتقاء کمی وکیفی تولیدات دامی، کنترل بازار محصولات دامی و بهره‌مندی از خدمات انجام می‌شود.
 
نوسان ۴۵۰ تومانی قیمت مرغ در بازار
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از افزایش ۴۵۰ تومانی قیمت مرغ نسبت در بازار خبر داد . عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشوراز نوسان قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان است. وی افزود: با توجه به کشش بازار در ایام پایانی ماه قیمت هر کیلو مرغ زنده نسبت به هفته گذشته ۳۰۰ تومان و مرغ گرم ۴۵۰ تومان افزایش یافته است که امیدواریم این روند تا پایان هفته تداوم یابد.
 
خرید تضمینی گوشت مرغ در آذربایجان‌شرقی
مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام آذربایجان‌شرقی گفت: به منظور تعادل قیمت گوشت مرغ در بازار، شرکت پشتیبانی امور دام استان اقدام به خرید تضمینی گوشت مرغ کرده است. کریم صدیقیان با بیان اینکه هیچ محدودیتی در خرید گوشت مرغ در استان وجود ندارد، اظهار کرد: طرح خرید تضمینی گوشت مرغ همچنان تا به تعادل رسیدن قیمت بازار ادامه دارد.
 
زنجانی ها دام جدید وارد نکنند
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: دامداران تا اطلاع بعدی از خرید و وارد کردن دام‌های سبک و سنگین جدید به دامداری‌های مراکز صنعتی و سنتی خودداری کنند تا دچار خسارت‌های ناشی از شیوع بیماری نشوند. محمدباقر حاج کاظمی گفت: با توجه به احتمال شیوع بیماری تب‌برفکی در بین جمعیت دامی در استان زنجان، برای کنترل هر چه بیشتر این بیماری و نیز پیشگیری از آلودگی واحدهای دامداری سنتی و صنعتی موجود باید دامداران موارد و نکات بهداشتی را رعایت کنند.
 
توزیع نهاده های دامی رایگان در مناطق سیل زده
مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: نهاده های دامی رایگان در منطقه سیل زده جاسک جهت جبران خسارت بخش دامی و کشاورزی شهرستان جاسک بین دامداران و کشاورزان توزیع شده است.
 
اجرای طرح تبدیل نژاد دام سیمنتال به بومی در همدان
مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی همدان گفت: طرح تبدیل نژادهای دام سیمنتال (بهترین گاو شیری و گوشتی جهان) به دام بومی و دام اصیل در راستای افزایش تولید گوشت قرمز این استان در حال اجرا است. روح الله خدارحمی با بیان اینکه در طرح تبدیل نژاد سیمنتال به دام های بومی شکم بالا، اسپرم دام سیمنتال را به دامهای بومی شکم بالا تلقیح می کنیم افزود: تولید نژادهای خالص گوشتی و شیری تضمین کننده روند خودکفایی در تولید گوشت قرمز و شیر است. مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: شیر و گوشتی که از نژادهای خ
 
اعلام زنگ خطر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان کرمان
مدیرکل دامپزشکی کرمان گفت: علی‌رغم انجام واکسیناسیون در استان‌های پرخطر، بیماری آنفلوآنزای پرندگان در بعضی از استان‌ها مشاهده شده و در صورت عدم کنترل، احتمال گسترش به دیگر استان‌ها وجود دارد.
 
واحدهای دامی به بیرون از شهرها منتقل شوند
استاندار اصفهان گفت: سازمان جهادکشاورزی، محیط زیست و آب منطقه‌ای با اعطای مجوزهایی، به انتقال واحدهای گاوداری به بیرون از شهرها و روستاها کمک کنند. عباس رضایی گفت:در گذشته به برخی گاوداری‌ها مجوز احداث داده‌ شده است اما با گذشت زمان و وسعت محدوده شهرها و روستاها، این واحدهای دامی در نزدیکی روستا و شهر قرار گرفته‌اند.
 
سه کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان کرمانشاه شناسایی شد
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کرمانشاه اعلام کرد که تاکنون سه کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهرستان‌های صحنه و کنگاور شناسایی و معدوم شده است. «شاهرخ یارویسی»اظهارداشت: هفته گذشته فروشنده ای دوره‌گرد چند قطعه مرغ بومی آلوده به ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را به فردی در شهرستان صحنه می فروشد که این موضوع باعث آلوده شدن مرغ های این شخص و تلفات طیور می شود.
 
مرغ تولیدی در کردستان تضمینی خریداری می‌شود
معاون بهبود تولیدات دامی کردستان گفت: برای تعادل بخشی به قیمت گوشت مرغ در بازار، شرکت پشتیبانی امور دام استان این فراورده را به صورت تضمینی از مرغداری‌ها خریداری می‌کند. سیداحمد ذکریایی‌نژاد روز شنبه در جلسه خرید تضمینی مرغ اظهار داشت: شرکت پشتیبانی امور دام در راستای حمایت از مرغداران بدون هیچ محدودیتی اقدام به خرید تضمینی گوشت مرغ در سطح استان کرده که انتظار می‌رود با استقبال مرغداران از این اقدام، قیمت گوشت مرغ به تعادل برسد.
 
نیمی از مرغ‌های تولیدشده گیلان به دیگر استان‌ها می‌روند
معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: گیلان از استان‌های پرورش دهنده مرغ کشور است و روزانه ۵۰۰ تن مرغ در این استان تولید می‌شود. حجت علی اکبرنژاد با بیان اینکه گیلان از استان های قطب تولید مرغ در کشور است، گفت: روزانه ۵۰۰ تن گوشت مرغ در گیلان تولید می‌شود که ۵۰ درصد آن به تهران و دیگر استان های کشور صادر می شود.
 
قیمت گوشت گوسفندی ارزان شد
قیمت هرکیلوکرم گوشت لاشه گوسفندی گرم (نر) با حدود ۷ هزار تومان کاهش به ۷۸ هزار تومان در تهران تقلیل یافت، هر چند نرخ این محصول در برخی از نقاط بیشتر است. قیمت گوشت گرم گوسفندی در مقایسه با هفته های گذشته کمی کاهش یافته به طوری که هر کیلوگرم لاشه گوسفندی (نر) در تهران ۷۸ هزار تومان به فروش می رسد هرچند که قیمت این محصول در برخی نقاط شهر بیشتر است؛ پیش از این هر کیلوگرم لاشه گوشت گوسفندی در تهران ۸۵ هزار تومان به فروش می رسید.
 
نیازی به واردات مرغ نیست
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: با توجه به شرایط فعلی و عرضه و تقاضا پیش‌بینی می‌شود که تا هفته آینده افزایشی در بازار مرغ نداشته باشیم. اسدالله نژاد افزود: شرایط تامین ذخایر استراتژیک برای پشتیبانی امور دام با قیمت کمتر از ۱۳هزار و ۵۰۰ تومان فراهم است که با این وجود دیگر جای هیچ بهانه‌ای مبنی بر تامین ذخایر استراتژیک از طریق واردات پذیرفته نیست چرا که به سبب تولید مازاد مطرح شدن اظهاراتی مبنی بر جبران کسری کشور از طریق واردات غیر کارشناسی است.
 
توزیع بیش از ۳۷ هزار تن نهاده‌های دامی بین روستاییان، کشاورزان و دامداران لرستان
نادر زهره‌ای درباره ارائه خدمات فنی و کشاورزی به روستاییان، کشاورزان و دامداران استان، اظهار کرد: ۹ ماهه امسال نهاده‌های دامی شامل جو، سبوس و کنسانتره بین دامداران، گاوداران، تعاونی‌های تولید و تشکل‌های زیرمجموعه تعاون روستایی استان توزیع شده است
 
تب برفکی بازار هفتگی فروش دام زنده هشترود را تعطیل کرد
رییس اداره دامپزشکی هشترود از تعطیلی بازار هفتگی فروش دام زنده در این شهرستان به علت شیوع بیماری تب برفکی خبرداد. حسن امیری گفت: کارشناسان این اداره در حال بررسی تمامی ابعاد این موضوع هستند و فروش زنده دام در محدوده شهرستان تنها با نظر دامپزشکی امکان پذیر خواهد بود.
 
تداوم واردات دام زنده به منزله تیر خلاص به تولید داخلی است
رییس شورای تامین‌کنندگان دام کشور با انتقاد شدید از تداوم واردات اخیر دام زنده و گوشت منجمد خارجی به کشور گفت: واردات گوشت و دام زنده با هرعنوان و انگیزه به منزله تیر خلاص به دامداران و تولید داخلی است. منصور پوریان گفت: با اینکه هم اکنون هفت تا هشت میلیون راس دام سبک و ۸۰۰هزار راس دام سنگین مازاد و آماده عرضه به بازار وجود دارد افزود: واردات دام در چنین شرایطی تنها به ضرر تولیدکنندگان و اشتغال در کشور است و باید جلوی آن گرفته شود.
 
اجرای طرح پایش و مراقبت از طیور در استان مرکزی
طرح تشدید پایش و مراقبت از طیور به منظور پیشگیری از ابتلاء به آنفلوآنزا ی فوق حاد پرندگان در استان مرکزی در حال اجراست. مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: با توجه به قرار گرفتن در فصل سرد و مهاجرت پرندگان از نقاط شمالی به استان، طرح تشدید پایش و اقدامات مراقبتی از طیور در برابر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در دستور کار این اداره کل قرار گرفت.
 
به دنبال خودکفایی گوشت قرمز
روز سه‌شنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸ با حضور دکتر سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الأنبیاء (ص) و مهندس محمدرضا اسکندری مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر، معاونین و مدیران ارشد هر دو نهاد، تفاهم‌نامه‌ی همکاری مشترک با هدف اجرای طرح‌ها و پروژه‌های زیرساختی، سرمایه‌گذاری و تبادل دانش و تجربیات فی‌مابین در پنج حوزه کسب‌وکار عمرانی، خدمات فنی و مهندسی، سرمایه‌گذاری، کشاورزی و معادن امضا شد.
 
چالش قیمت مرغ داریم
عطاءالله حسن‌زاده با بیان اینکه منافع ملی، سرمایه گذاری، تولید و مصرف و آنچه که مربوط به مشکلات بخش و بازار است این اعتبارات نزدیک می‌تواند بسیاری از مشکلات که از چالش‌های بخش کشاورزی است را با همفکری و رهنمودهای لازم و مشکلات را بیان کردن بین تولید و دولت مردان، تولید و مصرف کننده خیلی از مشکلات که امروز داریم را خیلی راحت می توان ساده و روان و واقع بینانه در اختیار کسانی قرار داد که واقعا دچار ضرور زیان می شوند.
 
عدم افزایش قیمت تخم مرغ
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، با اشاره به افزایش ٢٠ درصدی مصرف تخم‌مرغ در کشور گفت: با توجه به شرایط تولید، پیش‌بینی افزایش قیمت این محصول را نداریم.
 
واردات گوشت فعلا متوقف می‌شود
آقای عباس کشاورز در حاشیه همایش تشکل‌های کشاورزی و در جمع خبرنگاران افزود: درحال حاضر تولیدات دامی به حد مطلوب رسیده و با توجه به وارداتی که درخصوص گوشت دام پیشتر انجام شده، ذخایر راهبردی به میزان قابل قبولی رسیده و به نظر می‌رسد فعلا لزومی برای واردات گوشت وجود نداشته باشد.
 
موج جدید کاهش قیمت گوشت
قیمت گوشت از شهریور امسال وارد روند نزولی شده و طی این مدت حدود 14 درصد افت کرده است (قیمت دام کشتار از 75 به 65 هزار تومان رسیده است).
 
فعالیت ۱۵۵ واحد پرورش شترمرغ در خراسان جنوبی
فضائلی راد از فعالیت ۱۵۵ واحد پرورش شترمرغ با ظرفیت ۱۷ هزار و ۶۰۰ قطعه در استان خبر داد و گفت: این تعداد واحد سالانه ۶۰۰ تن گوشت در استان تولید می‌کند که منجر به ایجاد شغل شده است.
 
تمهیدات جهاد کشاورزی برای تامین خوراک دام دامدارن
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان یزد: سهمیه خوراک دامی در اختیار جهادکشاورزی هر شهرستان و تعاونی دامداران گذاشته می شود.
 
ذخیره‌سازی ۱۵۰ هزار تن نهاده دامی
ذبیح الله غریب ظهر چهارشنبه در ستاد تنظیم بازار چهارمحال و بختیاری با اشاره به ذخیره‌سازی ۱۵۰ هزار تن نهاده دامی در چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت: کمبود انبار برای ذخیره سازی نهاده‌های دامی از مهمترین مشکلات به شمار می‌رود.
 
بی ثباتی نرخ حمل و نقل عامل گرانی نهاده های دامی
مشاور اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: با توجه به تعطیلات سال نو میلادی انتظار می رود از اوایل ماه ژانویه 2020 ،بازار غلات منطقه دریای خزر بخشی از رونق خود را از دست بدهد. امیرحسین شاهمیر با اعلام این مطلب اظهارکرد : در منطقه دریای خزر هنوز معاملات غلات کاهش پیدا نکرده است و حجم انبوهی از این محموله‌ها از طریق بنادر ماخاچکالا و آکاتاوا جابجا می‌شود.
 
تسهیل پرداخت تسهیلات به دامداری های البرز
جهانگیر شاهمرادی روز چهارشنبه در نشست بررسی رفع موانع پرداخت تسهیلات برای واحدهای دامداری روستاهای البرز افزود: این اقدام با هدف اجرای سیاست‌های توسعه روستایی و تحقق طرح مهاجرت معکوس است که باید با دقت نظر مدیران کل دستگاه‌های ذیربط بیش از پیش مورد توجه و دقت نظر قرار گیرد.
 
هیچ کمبودی در بخش تامین مرغ بازار مصرف وجود ندارد
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی در جلسه ستاد تنظیم بازار با اشاره به اینکه طی ماه جاری بر اساس پیش‌بینی‌ها سه میلیون و ٨٠٠ هزار قطعه جوجه‌ریزی می‌شود، گفت: نیاز ماهانه استان سه میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه است.
 
مخالفت جهاد کشاورزی با هرگونه احداث کارخانه جدید خوراک دام
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: با هرگونه احداث کارخانه جدید خوراک دام در استان، کاملا" مخالف هستیم. عزیزاله شهیدی فر امروز در جمع مدیران صنایع غذایی و تبدیلی جهاد کشاورزی استان افزود: اهلیت افراد برای استقرار و احداث صنایع دارای اهمیت است و برای صدور مجوز باید تمامی جوانب طرح و اهلیت افراد با دقت بررسی شود.
 
کنترل ۹۹ درصدی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال جاری
رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه بیش از ۹۹ درصد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال 98 کنترل شده است، گفت: این ویروس تا ۴۰ روز دیگر می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد. علیرضا رفیعی‌پور با بیان اینکه اقدامات سازمان دامپزشکی در سال‌های 97 و 98 برای کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اظهارداشت: سال ۱۳۹۶ با طغیان آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مواجه شدیم و به همین منظور در طرح ملی کنترل این ویروس علاوه بر اقدامات معمول شامل رصد و پایش بیماری در همه مناطق روستایی، حیات وحش و مرغداری‌های صنعتی، آموزش بهره‌برداران، شناسایی قطعی بیماری، معدوم‌سازی و مراقبت شعاع بیماری، طرح هدفمند واکسیناسیون را به مدت سه سال در این طرح ملی در سال ۱۳۹۷ اجرا کردیم.
 
توزیع خوراک دام آماده به صورت کنسانتره در دستور کار قرار دارد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: به منظور بهبود تغذیه دام در دامداری‌های روستایی و عشایری، توزیع خوراک آماده دام (کنسانتره دام) در دستورکار خواهد بود و از توزیع سبوس گندم خام خودداری می‌شود.
 
قیمت نهاده‌های دامی روند افزایشی گرفت
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه قیمت مرغ گرم به۱۲هزار و ۵۰۰ تا ۱۳هزار و ۵۰۰تومان رسیده است،گفت: قیمت نهاده های دامی روند افزایش یافته و نیازمند نظارت و کنترل است. حبیب اسدالله نژاد، نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به ثبات نسبی قیمت مرغ در بازار طی هفته‌های اخیر، اظهارداشت: این کالا با نوسانات جزئی قیمت همراه بوده و در حال حاضر متوسط قیمت مرغ زنده کیلویی ۸ هزار و ۸۰۰ تومان و مرغ گرم نیز بین ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان است.
 
تعطیلی 40 درصد از واحدهای دامداری
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور با اشاره به اینکه شرایط فعلی عرضه گوشت، فقط به نفع دلالان است، گفت: بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، 40 درصد واحدهای دامداری کشور تعطیل شد. سعید سلطانی سروستانی با اشاره به اینکه هنوز هیچ تصمیمی برای رفع انباشت دام در کشور اتخاذ نشده است، گفت: در حال حاضر، وضعیت بازار به گونه‌ای است که باید بگوییم خوش به حال دلالان؛ چون هم تولیدکننده ارزان می‌فروشد و هم مصرف کننده گران می خرد و در این میان هم، فقط دلالان سود می‌کنند.
 
۱۰ هزار و ۸۶۱ تن نهاده دامپروری در استان بوشهر توزیع شد
مدیر شرکت پشتیبانی امور دام استان بوشهر گفت: از ابتدا سال جاری تاکنون ۱۰ هزار و ۸۶۱ تن انواع نهاده‌های و دامپروری در این استان توزیع شده‌است. مهدی صداقت شعار افزود: از این میزان نهاده دامپروری توزیع شده ۶ هزار و ۴۹۲ تن ذرت، ۲ هزار و ۳۹۵ تن کنجاله سویا و یکهزار و ۶۶۰ تن جو وارداتی است. وی بیان کرد: همچنین با هدف تنظیم بازار ۳۴۴ تن گوشت قرمز منجمد در استان بوشهر توزیع شده است.
 
گلستان به اندازه کل کشور می تواند بوقلمون پرورش دهد
برزگر خاندوزی گفت: در استان گلستان به اندازه کل کشور می توانیم بوقلمون پرورش دهیم و فضا و امکانات لازم در استان برای این منظور وجود دارد. داود خاندوزی؛ جایگاه کار و کارآفرینی در دین مبین اسلام بی بدیل است و پیامبر مکرم اسلام(صلی الله علیه وآله وسلم) کار کردن را هم ردیف جهاد در راه خدا برشمرده و می فرماید«هر کس از راه حلال برای استغنای خود و خانواده اش تلاش کند، مانند کسی است که در راه خدا جهاد کرده است و هر کس با تلاش و آبرو، در پی حلال دنیا باشد، در مرتبه شهدا خواهد بود»
 
مایه کوبی دام‌ها در کردستان از مرز ۶ میلیون راس گذشت
مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: میزان مایه کوبی دام‌های سبک و سنگین در این استان علیه بیماری‌های مختلف در ۹ ماه منتهی به آذر امسال به ۶ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۶۷۰ نوبت - راس رسیده است.
 
Copyright © 2006 - 2020 ITPNews.com