تلاش برای تامین ارز موردنیاز واردات نهاده‌های دامی
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت در تلاش است ارز موردنیاز نهاده‌های تولید به ویژه آنچه در فرآیند مرغداری و تامین کالا‌های اساسی نیاز است را به موقع تامین کند. تلاش برای تامین ارز موردنیاز واردات نهاده‌های دامیبه گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، آقای محمدباقر نوبخت درباره تامین ارز موردنیاز نهاده‌های دامی، افزود: بانک مرکزی علیرغم تمام محدودیت‌ها، مسئولیت تامین نیاز‌های ارزی کشور را برعهده گرفته است.
 
اجرای طرح خوراک دام ضریب وابستگی کشور را کاهش می‌دهد
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، گفت: با اجرای طرح ملی جایگزینی خوراک دام آماده صنعتی با خام فروشی نهاده‌ها، میزان واردات نهاده‌ها و ضریب وابستگی کشور کاهش پیدا می‌کند.
 
حداقل و حداکثر قیمت شیر خام تعیین شد
معاون امور بازرگانی سازمان صمت استان ایلام با اشاره به مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور در خصوص قیمت شیر خام اعلام کرد: قیمت شیر خام برای عرضه در بازار ۲۹۰۰ تومان تعیین شده که تا ۷ درصد نیز تلورانس قیمت بر مبنای کیفیت شیر عرضه شده و هزینه های مربوطه برای آن پیش بینی شده است تا به صورت رقابتی در این کف و سقف یعنی حداکثر ۳۱۰۰ تومان و حداقل ۲۷۰۹ تومان عرضه شود .
 
افزایش قیمت تخم مرغ به دلیل کاهش تقاضا در فصل بهار
ترکاشوند با اشاره به اینکه متوسط قیمت تخم مرغ در سه ماه گذشته حدود هشت هزار تومان بوده است، گفت: دلیل این افزایش قیمت را می توان تا اندازه ای کاهش تقاضا در فصل بهار عنوان کرد.
 
حذف دلالان واردات نهاده‌ها نیازمند عزم جدی دولت
نقدعلی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، گفت: انحصار در واردات نهاده‌های مورد نیاز کشور فشار بر دامداران و کشاورزان را افزایش داده است.
 
تمام مجوزهای صادرات تخم‌مرغ از ۱۴ تیر لغو شد
براساس مصوب ستاد تنظیم بازار ممنوعیت صادرات تخم مرغ از ۱۴ تیر ماه به گمرکات کشور ابلاغ شد.
 
اجرای طرح ملی خوراک دام آماده از شهریورماه
رئیس اتحادیه کارخانجات دام، طیور و آبزیان کشور از اجرای طرح ملی جایگزینی خوراک دام آماده صنعتی با خام فروشی نهاده ها از شهریور ماه سال جاری در کشور خبر داد.
 
دلایل افزایش قیمت مرغ و تامین نهاده‌ها با حضور وزیر جهاد کشاورزی بررسی می‌شود
کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در هفته جاری مشکلات گرانی مرغ و تخم مرغ را با حضور مسئولین مربوطه بررسی می‌کند.
 
وررشکستگی مرغداران با نرخ‌های دستوری
نایب رئیس کانون مرغداران گوشتی با بیان اینکه مسئولان در قبال تضییع یارانه نهاده‌ها توسط عده‌ای سودجو سکوت کرده اند،از فشار دولت بر تولیدکنندگان به شدت انتقاد کرد. حبیب اسدالله نژاد ضمن انتقاد از برخی مباحث مطرح شده پیرامون تولیدکنندگان مرغ گفت: متأسفانه برخی مسئولان اظهار کرده‌اند که اگر مرغداران تولیدات خود را به نرخ مصوب عرضه نکنند به عنوان اخلالگر بازار شناخته می‌شوند و با آنان برخورد خواهد شد. این گونه اظهار نظرها با توجه به اینکه مرغداران طی ماه‌های گذشته در زیان کامل بودند اما در سکوت و بی تفاوتی مطلق همین مسئولان نیاز جامعه را تأمین کردند، جای تأسف دارد.
 
صادرات تخم مرغ متوقف شد
نبی پور گفت: با توجه به نوسان قیمت تخم مرغ، مسئولان به منظور تنظیم بازار داخل، صادرات تخم مرغ را متوقف کردند. ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران، درباره آخرین تحولات بازار تخم مرغ اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۱ هزار و ۴۰۰ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان معادل شانه‌ای ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان است. او در واکنش به فروش هر شانه تخم مرغ با نرخ مصوب ۲۰ هزار تومان در بازار افزود: اگر سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده، نهاده با نرخ مصوب در اختیار مرغداران قرار دهد، عرضه هر شانه تخم مرغ با نرخ ۲۰ هزار تومان شدنی است، اما در شرایط فعلی که قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ ۱۲ هزار تومان تمام‌ می شود، این امکان وجود ندارد.
 
اعتراض دامداران به نرخ مصوب شیرخام
سلطانی گفت: اتحادیه دامداران در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور اعتراض شدید خود را به قیمت مصوب شیر خام اعلام کرده است. سعید سلطانی سروستانی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور گفت:با انتقاد از نرخ مصوب شیرخام اظهار کرد: با اعلام قیمت مصوب شیرخام، سیرتماس‌های تلفنی از اتحادیه‌های استانی به سمت اتحادیه مرکزی سرازیر شد چرا که در جلسه معاونت امور دام بر نرخ حداقل ۳ هزار و ۳۰۰ تومان توافق شده بود.
 
توزیع گسترده خوراک دام و طیور در کشور آغاز شده است
وزیر جهاد کشاورزی گفت: محموله‌های زیادی از محصولات جو، ذرت و کنجاله سویا وجود دارد و توزیع آنها در سطح کشور آغاز شده است.
 
بازار گوشت مرغ تابع قیمت دستوری نیست
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، گفت: افزایش قیمت گوشت مرغ حاصل زیان مرغداران در ماه‌های گذشته به دلیل کمبود نهاده دامی در بازار است.
 
وزارت اجازه کمبود مرغ در سفره مردم را نخواهد داد
کاظم خاوازی با بیان اینکه این وزارتخانه اجازه کمبود مرغ و گوشت در سفره مردم را نخواهد داد افزود: با افزایش تولید نهاده‌های دامی قیمت مرغ کاهش پیدا خواهد کرد.
 
با محوریت اتحادیه میهن صادرات تخم مرغ متوقف شد
سازمان حمایت طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی بسته به وزن آن، حدود ۲۰.۰۰۰ تومان تعیین شده و با هرگونه افزایش قیمت تخم مرغ بیش از نرخ مصوب برخورد قانونی خواهد شد.
 
قیمت قطعی جوجه یکروزه اعلام شد
بر اساس تصمیم کارگروه تنظیم بازار قیمت هر قطعه جوجه یک روزه ۲۸۰۰ تومان اعلام شد.
 
اعلام ضرب‌الاجل برای کاهش قیمت مرغ
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: ظرف ۷۲ ساعت آینده قیمت مرغ در استان به ۱۵ هزارتومان کاهش یابد.
 
روند صعودی قیمت تخم مرغ ادامه دارد
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به ادامه روند صعودی نرخ تخم مرغ در بازار، گفت: اگر تدبیری برای تأمین نهاده‌های دامی نشود با چالش در تولید مواجه می شویم.
 
واردات گوشت مرغ منطق اقتصادی ندارد
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، گفت: واردات گوشت مرغ با ارز ۱۹ هزار تومانی منطق اقتصادی ندارد و قیمت این محصول وارداتی حدود ۲۰ هزار تومان است.
 
امتناع از عرضه مرغ مشمول ۷۰ درصد جریمه می شود
مدیرکل تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به برخورد جدی با اخلال‌گران بازار مرغ، گفت: بر اساس ماده ۱۱ قانون تعزیرات حکومتی ، عرضه نکردن مرغ، مشمول احتکار و اخلال در نظام اقتصادی کشور است و در این راستا امتناع از عرضه آن با ۷۰ درصد جریمه بر مبنای قیمت کالا روبه رو خواهد بود.
 
صادرات تخم مرغ متوقف است
رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار گفت: با توجه به نوسان قیمت تخم مرغ در بازار، مسئولان صادرات را متوقف کردند.
 
وزیر جهاد کشاورزی: خط تولید مرغ لاین راه‌اندازی می‌شود
وزیر جهاد کشاورزی از راه اندازی خط مرغ لاین خبر داد و گفت: به دولت قول داده‌ام، الگوی تولید برای فصل پاییز ارائه می‌شود و بیش از 90 درصد مطالعات این طرح اتفاق افتاده است.
 
تنها ۵۸ درصد دان مرغداران خراسان شمالی، یارانه‌ای دریافت شد
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: یکی از علت‌های افزایش قیمت گوشت مرغ، افزایش هزینه‌های تولید است، در این استان مرغداران تنها ۵۸ درصد از دان مورد نیاز را، یارانه‌ای دریافت کرده و مابقی را از بازار آزاد خریداری کردند.
 
کاهش ۱۲ درصدی ارزش واردات نهاده‌های دامی
ارزش واردات نهاده‌های دامی به ۶۵۳ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل کاهش ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد. کاهش ۱۲ درصدی ارزش واردات نهاده‌های دامیبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از روابط عمومی اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران (آوندا)، ارزش واردات نهاده‌های دامی در دو ماهه نخست سال گذشته ۷۴۱ میلیون و ۴۳۰ هزار دلار بوده که در سال جاری کاهش ۱۲ درصدی را تجربه کرده است.
 
ضرر ۴ هزار میلیارد تومانی به دلیل هدر رفت نهاده دامی
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان: توزیع نامناسب نهاده دامی از سوی دولت، باعث افزایش واردات نهاده دامی شد و ۴ هزار میلیارد تومان به کشور ضرر وارد کرد. ضرر ۴ هزار میلیارد تومانی به دلیل هدر رفت نهاده دامیآقای مجید موافق قدیری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: بیش از ۷۰ سال است در همه جای دنیا نهاده‌های دامی نخست به کارخانه‌های خوراک دام سپرده می‌شود تا با اضافه کردن ریزمغذی ها، بهره وری آن بالا رفته و باعث افزایش بهره وری در تولید محصولات پروتئینی شود.
 
توقف عرضه نهاده های خام به دامداران
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان این که عرضه نهاده های دامی وارداتی به صورت خام به تولید کنندگان دام و طیور متوقف می شود گفت: مقرر شده که این محصولات به صورت خوراک دام آماده در اختیار این بخش قرار گیرد که منجر به صرفه جویی ۱۳ درصدی خواهد شد. صفرعلی ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی کشور امروز در نشست خبری اظهار کرد: مصرف سرانه مرغ در کشور سالانه 32 کیلوگرم است و همچنین ایران با تولید یک میلیون و 40 هزار تن تخم مرغ رتبه 9 بزرگترین تولید کننده دنیا را در اختیار دارد. وی افزود: ایران تا سال 96 سالانه 3500 تن تخم مرغ وارد می کرد اما اکنون یکی از ارزان ترین ماده های پروتئینی دنیا را در اختیار مصرف کنندگان داخلی قرار داده ایم. وی تصریح کرد: بر اساس برنا‌مه ها، دولت به دنبال افزایش سرانه 32 و نیم کیلوگرمی مصرف مرغ در کشور نیست بلکه برنامه ریزی شده است که سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور ارتقا یابد.
 
امروز تولید تخم مرغ صرفه اقتصادی ندارد
به تازگی ناصر نبی پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران اعلام کرده« حدود یک ماه گذشته مرغداران بالای ۶ میلیون قطعه مرغ را به کشتارگاه فرستاده‌اند که این جمعیت هم شامل مرغ‌های سن بالا بوده است و هم مرغ‌های با سن پایین. با شرایط ایجاد شده اگر مسئولان فکری برای تأمین و توزیع نهاده‌های دامی نکنند تولید محصولات پروتئینی از جمله تخم مرغ با چالش جدی در ماه‌های آینده مواجه خواهد شد.
 
صنعت مرغ در کشور دچار ورشکستگی شده است
نماینده مردم صومعه سرا در مجلس گفت: صنعت مرغ در کشور دچار ورشکستگی شده و شاهد نوسان قیمت مرغ هستیم که باید تدبیری برای حل این مشکلات اتخاذ شود.
 
صادرات تخم‌مرغ از کرمان به خارج از کشور
مدیرکل دامپزشکی کرمان گفت: در آینده‌ نزدیک تخم‌مرغ از استان به کشورهای خارجی صادر می‌شود.
 
شرایط انتخاب تجار برای تخصیص ارز واردات نهاده‌های دامی
یک مقام مسئول با بیان اینکه تخصیص ارز به واردکنندگان نهاده‌های دامی، بر اساس چارچوب‌های هماهنگ شده با دستگاههای نظارتی و امنیتی بوده است، گفت: اصل محرمانگی باید در انتخاب تجار رعایت شود.
 
صادرات تخم‌مرغ از شهر قم به کشورهای قطر، عراق و عمان
رئیس سازمان جهاد و کشاورزی استان قم، با بیان این که تخم مرغ قم علاوه بر شهرهای مختلف ایران به کشورهای همسایه هم صادر می شود، گفت: در سال ۹۸، بیش از ۱۵۰۰ تن و در دو ماهه اول سال ۹۹ بیش از ۵۰۰ تن تخم مرغ از شهر قم به کشورهای قطر، عراق و عمان صادر شده است.
 
مرغداران در به در تأمین نهاده‌ها در بازار آزاد
عطاالله حسن‌زاده با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل ما تامین نهاده‌ها است که مرغدار مجبور است کسری نیازمندی‌های خود را به هر طریقی در بازار آزاد تامین کند، گفت: امروز هزینه تمام شده ما با مرغی که داریم می‌فروشیم به هیچ وجه قابل همخوانی و نزدیکی نیست.
 
فروش ذرت خارج از سامانه بازرگاه یک تخلف و تخطی اعلام شد/سند
طی نامه ای از سوی معاون وزیر جهادکشاورزی هرگونه فروش ذرت خارج از سامانه بازارگاه تخلف محسوب می گردد.
 
قیمت واقعی شیرخام بیش از ۲۹۰۰ تومان است
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت: با توجه به هزینه های تمام شده تولید و تامین نهاده‌ها با نرخ مصوب قیمت واقعی هر کیلوگرم شیرخام بیش از دو هزار و ۹۰۰ تومان است
 
سن و وزن مرغ گوشتی درقم کاهش می‌یابد
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: طرح کاهش سن و وزن کشتار مرغ گوشتی به‌منظور افزایش کیفیت این محصول در قم اجرا می‌شود.
 
ذخیره استراتژیک نهاده دامی کافی نیست
نماینده مردم مهاباد در مجلس گفت: در انبارهای شرکت پشتیبانی امور دام نهاده مورد نیاز ۲۰ روز کشور ذخیره شده در حالی که باید مصرف ۶ ماه تا یک سال ذخیره می‌شد.
 
مجوز صادرات مرغ با عوارض ۱۵۰۰ تومانی تمدید شد
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت اعلام کرد: با دستور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و تصمیمات اتخاذ شده از سوی ستاد تنظیم بازار، صنعت مرغداری از حاشیه زیان خارج شد.
 
Copyright © 2006 - 2020 ITPNews.com