قیمت گذاری دستوری نهاده های دامی و نابسامانی در بازار گوشت مرغ
در یک سال اخیر تامین نهاده‌های دام و طیور در کشور با مشکل مواجه شده است و این امر باعث شده تا در بازار شاهد افزایش قیمت تمام شده محصولات پروتئینی باشیم که در صورت ادامه این روند، امنیت و ایمنی غذایی کشور دچار مشکل خواهد شد.
 
افزایش قیمت تخم مرغ نتیجه کشتار مرغ‌هاست
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: در ۵ ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته، میزان جوجه‌ریزی ۸ تا ۹ میلیون قطعه کاهش یافته است.
 
انتقاد از ممنوعیت صادرات تخم مرغ برای تنظیم بازار
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با انتقاد از ممنوعیت صادرات تخم مرغ، گفت: زور دولت فقط به تولیدکنندگان می‌رسد و جز این، اقدام دیگری برای بهبود وضعیت تولید نمی‌کند.
 
قصه پر غصه دامداران خراسان‌جنوبی
افزایش و عدم ثبات در قیمت نهاده‌ها باعث ضرر به دامداران می‌شود؛ مشکلاتی همچون عدم تأمین جو از طرف دولت نیز باعث آسیب به صنعت دامپروری و واریز سود اصلی به جیب دلالان شده است.
 
خواب خرگوشی مسئولان
چندین ماه است که فعالان صنعت طیور در مورد افزایش مجدد قیمت مرغ به دلیل بالا رفتن هزینه‌های تولید هشدار می دهند ولی به نظر می رسد مسئولان مربوطه در وزارت جهاد کشاورزی و وزرات صمت خودشان را به خواب خرگوشی زده‌اند و هشدارهای داده شده را در نظر نمی گیرند.
 
مشکلات بازار تخم‌مرغ در کمیسیون کشاورزی مجلس بررسی شد
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس از بررسی مشکلات حوزه بازار تخم‌مرغ و خرید تضمینی محصولات کشاورزی در جلسه امروز کمیسیون خبر داد.
 
وزارت جهاد کشاورزی حذف تعرفه صادرات تخم مرغ را بررسی می‌کند
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: وزارت جهاد کشاورزی با در نظر گرفتن حفظ رقابت در بازار صادراتی و ثبات قیمت مصوب در بازار داخلی حذف تعرفه صادرات تخم مرغ را بررسی می‌کند.
 
علت افزایش مجدد قیمت مرغ
پرویز فروغی در پاسخ به چرایی افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر، گفت: وقتی دستوری بر روی مرغ قیمت گذاری می شود و در مقابل تغییر قیمت نیز مقاومت صورت می گیرد رغبت به جوجه ریزی کاهش مییابد. همچنین وقتی تولیدکننده جوجه یکروزه را ۸۰۰۰ تا۹۰۰۰ تومان خریداری می کند و ذرت و سویا نیز دیر به دستش می رسد انگیزه خود را برای تولید از دست می دهد.
 
تولیدکنندگان مرغ در قزوین باید مورد حمایت قرار گیرند
معاون اقتصادی استاندار قزوین گفت: باید تولید کننده‌های مرغ در استان مورد حمایت قرار گیرند تا شاهد کمبود در بازار نباشیم. عیسی قبادی در ستاد تنظیم بازار استان، افزود: کنترل بازار مرغ حاصل همکاری اعضای ستاد تنظیم بازار، اتحادیه ها و اصناف است که باید از همکاری آنها در این زمینه تشکر کرد.
 
قیمت های دستوری و برخورد تهدیدآمیز آفت بازار است
بزچلویی گفت: کاهش جوجه ریزی در مقاطع گذشته، قاچاق مرغ، مصرف بالای مرغ، کمبود جوجه، سوء مدیریت دولت در توزیع نهاده های دامی از جمله دلایل کمبود مرغ در بازار است.
 
ذبح صنعت دامپروری زیر تیغ مشکلات
صنعت دامپروری در چند سال اخیر با مشکلات بسیار جدی در بحث تامین نهاده، گرانی علوفه، کسادی بازار و ... مواجه شد، خشکسالی ناشی از کاهش بارش در سال زراعی جاری این صنعت را نیز تحت تاثیر تبعات منفی خود قرار داده است، نگهداری دام برای دامداران در شرایط فعلی مقرون به‌صرفه نیست و این مسئله دام‌های مولد را در صف کشتار قرار داده است.
 
۸ چالش بزرگ تولید و واردات نهاده‌های دامی/ رانت ۳۳ هزار میلیارد تومانی به جیب چه کسانی می رود؟
تولید نهاده های دامی به ویژه ذرت دامی که سالانه بخش زیادی از ارز کشور برای واردات این محصول اختصاص می یابد، برای به ثمر نشستن و خودکفایی کشور در تولید این محصول با چالش های مهمی روبروست که باید توسط دولت برداشته شود.
 
مردم: مرغ نیست؛ مسئولان: تولید فراوان است
در حالیکه طی یک هفته گذشته، مغازه‌ها و سفره شهروندان در شیراز کمتر رنگ مرغ به خود دیده، مسئولان مدعی افزایش میزان تولید این کالا و فقدان مشکل در تولید و توزیع هستند، مسئولانی که کمتر خود را در معرض پرسش خبرنگاران قرار داده‌اند و بیشتر به ارسال آمار و ارقام از طریق روابط عمومی‌ها، علاقمند هستند.
 
آخرین تحولات بازار مرغ
نایب رئیس انجمن مرغداران گوشتی قیمت هر قطعه جوجه یکروزه را حدود ۹ هزار تومان اعلام کرد و گفت: مرغداران با چالش کمبود و گرانی جوجه روبرو هستند.
 
جوجه یک روزه به قیمت 8 تا 10 هزار تومان به مرغداری‌های تحویل داده می‌شود
نایب رئیس مجلس خطاب به دولت گفت: چرا قریب به 2 ماه است که جوجه یک روزه به قیمت 8 تا 10 هزار تومان به مرغداری‌های تحویل داده می‌شود؟
 
ضرورت برخورد با گران‌فروشی جوجه یک‌روزه برای متعادل شدن بازار مرغ
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور از افزایش روزافزون قیمت جوجه یک‌روزه خبرداد و گفت: انتظار می‌رود برای متعادل شدن نرخ‌ها با فروشندگان جوجه یکروزه برخورد قانونی شود.
 
دامدار دام سبک در حال نابودی است
باتوجه به شرایط بد دام سبک و مشکلاتی که گوسفندداران در زمینه تامین علوفه داشتند، بیشتر آنان در سال گذشته غالب سرمایه خود را از دست دادند و امسال توان نگهداری دام‌های خود را ندارند و از این رو بره‌های لاغر و دام‌های مولد را به فروش می‌رسانند؛ بره‌های فروخته‌شده نیز قاچاق می‌شود و یا به‌دست دلالان می‌افتد.
 
صنعت دامداری در وضعیت قرمز
ابراهیم خلیلی، دامدار نمونه سال 99 با اشاره به فعالیت‌های خود گفت: دامداری ما ابتدا به روش سنتی فعالیت می‌کرد و چند دهه این روش ادامه داشت از سال 86 ما از روش سنتی به روش صنعتی تغییر مسیر دادیم و از پرورش 200 راس گوسفند هم اکنون به 3 هزار راس با پلاک گذاری ملی رسیده است و در سال نزدیک به 5 هزار راس تولید داریم.
 
واکاوی بحران نهاده‌های دامی
کمبود برخی از کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم سبب تشکیل صف‌های متعدد شده صف‌بندی آن هم در روزگاری که ویروس کرونا چهارنعل می‌تازد، درد دیگری است اما مشکل کجاست؟
 
بررسی وضعیت بازار ذرت دامی در کشور و مشکلات در حوزه تولید و واردات این نهاده مهم دامی
ذرت دامی، در سال ۹۹ با وارداتی حدود ۸۶ درصدی در بین سایر نهاده های دامی بیشترین حجم واردات را داشته است.
 
وضع نامطلوب تامین نهاده های دامی
قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور نحوه تامین و واردات نهاده های دامی به کشور را بسیار نامطلوب خواند و گفت: دام های مولد در حال حذف هستند و این خطر بسیار جدی است.
 
چند راهکار برای کاهش قیمت گوشت
مدیر عامل اتحادیه مرکزی دام سبک با اشاره به موانع و مصوبات غیر کارشناسی در این حوزه، چند راهکار برای کاهش قیمت دام ارائه داد.
 
7 هزار تومان زیان در تولید هر کیلو تخم مرغ
ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ، با اشاره به اینکه بازار تخم مرغ تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان معادل شانه‌ای ۲۱ هزار تومان است که با نرخ مصوب قبلی ۳ هزار و ۵۰۰ تومان فاصله دارد.
 
الزامات تولید گوشت مرغ در کشور
وزارت جهاد کشاورزی با رد ادعای مطرح شده در یکی از برنامه های صدا و سیما تاکید کرد: سالانه بیش از 2.7 میلیون تن گوشت مرغ در ایران تولید و مصرف می شود و با توجه به ویژگی های اقتصادی این محصول، وضعیت منابع آب و خاک و اقبال مردم، امکان حذف گوشت مرغ و جایگزینی گوشت گوسفند فراهم نیست و با واردات بخشی از خوراک طیور سالانه 9 میلیارد متر مکعب آب مجازی به کشور وارد می شود.
 
درخواست اتحادیه‌های کشاورزی برای جلوگیری از انحلال سازمان تعاون روستایی
اتحادیه‌های تعاونی‌های روستایی و کشاورزی برای جلوگیری از انحلال سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به معاون اول رئیس جمهور نامه نوشتند.
 
حذف تولیدکننده‌های کوچک‌ از دایره تولید
مرغ و تخم‌مرغ به‌ عنوان یکی از کالاهای اساسی و پرمصرف خانوارها از سال گذشته تاکنون با فراز و فرودهای قیمتی فراوانی همراه بوده است که نه‌تنها موجب اعتراض مصرف‌ کنندگان بلکه صدای تولیدکنندگان را نیز درآورده است.
 
دلایل نابسامانی‌ بازار جوجه یکروزه تخمگذار
رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به افزایش قیمت مولفه های تولید تخم مرغ، از قیمت‌گذاری دستوری و بی توجهی مسئولان به تولید در زمان کاهش قیمت محصول انتقاد کرد.
 
لزوم بازگشت به تولید واحدهای راکد طیور در آذربایجان‌غربی
کرامتی گفت: باید تلاش کنیم واحدهای راکد حوزه طیور به چرخه تولید بازگردند و از واحدهای دارای مشکل نیز حمایت کنیم تا بتوانند با حداکثر ظرفیت فعالیت کنند.
 

بیشتر

Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com