کاهش التهابات بازار مرغ با افزایش میزان جوجه‌ریزی
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با توجه به افزایش جوجه‌ریزی به ۱۲۷ میلیون قطعه، پیش‌بینی می‌شود که قیمت مرغ طی ۱۵ روز آینده کاهش یابد.
 
دامدارها توان نگهداری دام‌ها را ندارند
رییس سازمان دامپزشکی کشور خاطر نشان کرد: در اکثریت ۴۱۳ کشتارگاه‌های کشور ممنوعیت ذبح دام باردار اعمال می‌شود و با اطلاع رسانی گسترده به دامداران و کشتارگاه‌ها سازمان دامپزشکی مانع از کشتار دام‌های آبستن شده است.
 
احتمال حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی نهاده‌های دامی بسیار قوی است
قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با بیان اینکه شرایط تولید محصولات دامی بسیار نامساعد است، از دولت خواست در زمینه حذف یا عدم حذف ارز ترجیحی با تولیدکنندگان صادق باشد.
 
چرا کشتار دام‌های مولد متوقف نشد
رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری دامداران با اشاره به کشتار گسترده دام های مولد گفت: متاسفانه کسی هم به فکر نیست و علی رغم همه شعارها و وعده‌ها در مرحله اجرا هیچ اتفاقی نیفتاده است.
 
تامین نهاده‌ها، مانعی پیش روی رونق گرفتن تولید دامی در خراسان رضوی
افزایش هزینه‌های تولید، فشار ناشی از خشکسالی، مسائل مربوط به تامین خوراک دام، تورم موجود در بازار و البته عدم افزایش قیمت گوشت قرمز و در مقابل بالا رفتن هزینه‌های دامداران همزمان با کاهش درآمد آنها و تاثیرات نامطلوب آن در کشتار دام، همه و همه از مشکلات کنونی دامداران خراسان رضوی است.
 
لزوم کنترل قیمت جوجه یک‌روزه برای کاهش قیمت مرغ
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی با بیان اینکه جوجه یک‌روزه ۲ برابر قیمت مصوب به دست تولیدکنندگان می‌رسد، بر لزوم کنترل قیمت آن برای جلوگیری از افزایش قیمت تمام شده مرغ تاکید کرد.
 
ارز دولتی حذف شود، مرغ به ۹۰ هزار تومان می‌رسد
دبیر انجمن مرغداران استان اصفهان گفت: اگر تولیدکننده مرغ با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بخواهد تمام نهاده خود را آزاد تهیه کند ابتدا با کمبود نقدینگی مواجه می‌شود و از سوی دیگر مصرف‌کننده قادر به تامین مرغ ۹۰ هزار تومانی نیست.
 
گرانفروشی مرغ به دلیل نبود نظارت پس از کشتارگاه است
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی با بیان اینکه قیمت مصوب مرغ (٣١هزارتومان) منطقی است، گفت: فروش مرغ با قیمت‌های بالاتر از این رقم گران‌فروشی و اجحاف به مصرف‌کننده است.
 
بازگشت ارز صادراتی معضل جدی صادرکنندگان است
رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده گفت: تاکنون مصوبه صادرات دام غیرمولد اجرایی نشده است، زیرا قیمت تمام‌شده یک رأس گوسفند برای صادرات به خارج از کشور بالاست و در حال حاضر با معضل برگشت ارز به کشور روبرو هستیم.
 
افزایش طول دوره جوجه‌ریزی میزان تولید گوشت مرغ را ۳۰درصد کاهش می‌دهد
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، گفت: افزایش ۲۰ روزه هر دوره جوجه‌ریزی باعث کاهش میزان ۳۰درصدی تولید گوشت مرغ می‌شود و دولت برای جبران آن باید راه کاری مدنظر قرار دهد.
 
ارز چند نرخی مشکل بزرگ تولید
مدیرعامل پالایشگاه شیر ایران معتقد است ارز چند نرخی مشکل بزرگ تولید و مانع سرمایه گذاران شده است.
 
تعلل دامپزشکی و فساد75 تن تخم مرغ
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن خاطر نشان کرد: اتحادیه با همکاری سازمان مرکزی تعاون روستایی توزیع اینترنتی مرغ و تخم‌مرغ را با قیمت مصوب آغاز کرده است.
 
تأمین نهاده های دامی کابوسی بزرگ برای دامداران
مشکل تأمین نهاده های دامی با توجه به خشکسالی‌های متمادی که در سال‌های اخیر در خراسان‌جنوبی شاهد آن هستیم به مشکلی بزرگ برای دامداران تبدیل شده که بخش مهمی از جمعیت دامی این استان را کاهش داده است.
 
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی با قیمت مرغ چه می‌کند؟
نائب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بدون مهیا شدن زیرساخت‌ها تولید کنندگان و مصر ف‌کنندگان مرغ را با بحران مواجه خواهد کرد.
 
وقتی فروش زمین خواب دامداران را بر هم می‌زند
دهیار روستای وچاد(جمشید‌‎آباد) با بیان اینکه روستای جمشیدآباد از اولین‌ روستاهای گردشگر‌پذیر برای حضور خوش‌نشین‌ها بود و از ۵۰ خانه در روستا، ۲۵ نصف روستا در اختیار خوش‌نشین‌ها است، گفت: فروش زمین روستا در حال تبدیل‌شدن به معضل است و در اوایل پولی به دست مردم می‌آمد و خوشحال می‌شدند ولی ضرر‌های آن در حال حاضر گریبانگیر مردم شد.
 
قیمت‌گذاری دستوری راهکاری اشتباه برای مرغ
دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور گفت: تعیین دستوری قیمت مرغ راهکار مناسبی نیست، این اقدام فقط تولید کننده را متضرر کرده و در هیچ جای دنیا مرسوم نیست، لازم است ساز و کار بازار تعیین کننده قیمت مرغ باشد تا با افزایش عرضه قیمت ها کاهش یابد.
 
ناپختگی مدیران در صنعت مرغ
تصمیمات ناپخته در واردات مرغ منجمد و پیشنهاد حذف ارز یارانه ای در تامین نهاده های طیور موجب نگرانی مرغداران گلستانی شده و آن ها این امر را با رویکرد حمایت از تولید در تضاد می دانند.
 
حل مشکل گرانی مرغ در کاهش قیمت نهاده های دامی است
راستی گفت: اگر دولت بتواند در راستای حل مشکل قیمت نهاده های دامی گام های جدی بردارد، می تواند مشکل قیمت مرغ را به صورت ریشه ای حل و فصل نماید.
 
افزایش ۱۵۰ درصدی قیمت جوجه یک روزه نسبت به سال گذشته
میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات مرغداری‌­های صنعتی به ازای تولید اقلام خود در داخل کشور، در فصل تابستان ١۴٠٠ نسبت به فصل تابستان ١٣٩٩، ۶۸.۸ درصد افزایش دارد.
 
مشکل حمل ونقل داخلی نهاده های دامی ربطی به واردکنندگان ندارد
اتحادیه واردکنندگان نهاده های دامی تاکید کرد که مشکل حمل ونقل داخلی نهاده های دامی ربطی به واردکنندگان ندارد.
 
دولت هنوز بر تکرار اشتباه اصرار دارد
در حال حاضر در آن واحد در بازار مرغ سه تصمیم متفاوت در حال اجرا است. در آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم مرغ منجمد از ۲۵ هزار تومان به ۲۰ هزار تومان کاهش یافت، پیش از آن مسئولان در پی توافقی که با تولیدکنندگان داشتند قیمت مصوب مرغ گرم را از ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان به ۳۱ هزار تومان افزایش داد‌ند، از سوی دیگر به استانداری‌ها اجازه داده‌اند که قیمت مصوب مرغ را با اختیارات خود تعیین کنند. این یعنی اجرای ۳ تصمیم متفاوت برای بازار یک کالای واحد که نتیجه آن آشفتگی در بازار است.
 
چرا عرضه و تقاضای نهاده های دامی بهم خورد؟
درحالی که توزیع قطره چکانی نهاده های دامی ادامه دارد که یکی از چالش های پیش رو مشکل حمل و نقل است.
 
حذف ارز ترجیحی می‌تواند قیمت گوشت را ۳برابر کند
غلامرضا نوری قزلجه درباره حذف ارز ترجیحی گفت: با توجه به اینکه موضوع ارز در بعضی جاها مثل مرغ اثر بیشتری دارد و البته در حوزه گوشت قرمز کمتر از مرغ است، با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت متوسط تا سه برابر قیمت‌ها را بالا می‌برد که البته در بعضی جاها مانند تولید مرغ احتمالا بیشتر از این هم باشد.
 
گرانی فعلی مرغ ناشی از ترک فعل‌های 3 ماه قبل دولت سابق در ترخیص نهاده‌ است
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه گرانی فعلی مرغ ناشی از اقدامات 3 ماه قبل دولت سابق است، گفت: اقدامات دولت فعلی در ترخیص نهاده‌های دامی آخر پاییز و ابتدای زمستان مشهود می‌شود.
 
نهاده‌ دامی تامین نشود، دام‌های سنگین مولد هم به کشتارگاه می‌روند
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: اگر نهاده‌های دامی به موقع تامین نشود و به دست گاوداران نرسد آنها مجبورند دام‌های مولدشان را روانه کشتارگاه کنند.
 
حذف ارز ۴۲۰۰ نهاده‌های دامی چه تاثیری بر بازار گوشت خواهد داشت؟
علی اصغر ملکی گفت: امسال کشور با خشکسالی مواجه بوده به همین دلیل حتما دامداران باید از نظر نهاده های دامی تامین شوند در غیر اینصورت دامداری صرفه اقتصادی نخواهد داشت.
 
قیمت گوشت افزایش می یابد اگر امروز فکری نکنیم
رشد 40 درصدی عرضه دام به کشتارگاه های کشور زنگ خطر برای افزایش قیمت دام در ماه‌های آینده را از هم اکنون به صدا در آورده مگر اینکه دولت به فکر باشد و راهکار مقابله با آن را اجرا کند، قیمت گوشت سال گذشته هم به گواه مرکز آمار 50 درصد رشد قیمت داشته و افزایش بیشتر، این محصول اساسی و ضروری را در سبد خانوار کمرنگ‌تر خواهد کرد.
 
مشکل بازار تخم‌مرغ؛ افزایش سرانه مصرف و بی‌نظمی در تأمین نهاده‌ها
رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار میهن گفت: در حال حاضر در تولید تخم‌مرغ کمبودی وجود ندارد حتی نسبت به سال گذشته تولید بیشتر شده است، ولی سرانه مصرف افزایش داشته همچنین بی‌نظمی در تأمین نهاده‌ها طی مدت گذشته باعث ایجاد مشکل شده است.
 

بیشتر

Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com