توقف جوجه ریزی با ناتوانی دولت در تامین نهاده‌های دامی
بحران کرونا، ضرر مالی فراوان مرغداران در ابتدای سال جاری و عدم تامین نهاده‌های دامی مورد نیاز مرغداران توسط دولت بسیاری از تولیدکنندگان را از صحنه رقابت حذف کرد و به دنبال آن علاوه بر افزایش قیمت مرغ، حالا در بازار کمبود آن نیز احساس می شود.
 
اقتصادِ بوقلمون، مسیر هموار جهش تولید در اصفهان
صنعت طیور دومین صنعت اشتغال زا در کشور و دومین صنعت به لحاظ قابلیت تجدید شوندگی و درآمدزایی پس از صنایع نفت است و در این میان طولی نکشید که پرورش بوقلمون، به عنوان یک صنعت سودآور جای خود را در میان چرخ دنده‌های اقتصاد باز کرد. پرورش بوقلمون به شیوه صنعتی و امروزی برای نخستین بار به سال ۵۰ بر می‌گردد، این صنعت از سال ۸۲ با نگاهی فراگیر، حمایت دولت و برنامه‌ریزی هدفمند وارد مرحله جدیدی شده است.
 
بازار نهاده‌های دامی در انحصار یک نفر است!
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه انحصار نهاده‌های دامی، کمر دامپروری و به‌ویژه محصولات گوشتی را شکسته است، گفت: تمامی نهاده‌های دامی در انحصار یک نفر است. محمدتقی نقدعلی در رابطه با دلایل گرانی مرغ در روزهای اخیر و راه‌های کاهش قیمت آن، گفت: مطابق بررسی‌ها انحصار نهاده‌های دامی، کمر دامپروری و به‌ویژه محصولات گوشتی را شکسته است چراکه تمامی نهاده‌های دامی در انحصار یک نفر است، در حالی که قیمت نهاده‌های دامی رابطه مستقیمی با بازار فرآوده‌های دامی دارد.
 
سهمیه خراسان رضوی از نهاده‌های دامی جوابگوی نیاز کارخانجات نیست
مدیرعامل اتحادیه کارخانجات خوراک دام و طیور خراسان رضوی گفت: سهمیه این استان از نهاده‌های دامی وارداتی معادل ۱۵ درصد نیاز کارخانجات خوراک دام استان است که کفاف نیاز آنها را نمی‌دهد.
 
تناقض تولید و قیمت گوشت در آشفته بازار دام
این روزها تولیدکنندگان از افزایش بالای تولید گوشت می‌گویند اما قیمت هم همچنان رو به بالاست. این پارادوکس قیمت با علم اقتصاد همخوانی ندارد.
 
گرانی لبنیات به جیب دامدار نمی‌رود
گیلان رئیس اتحادیه دامداران گیلان گفت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌ها، پول گران شدن لبنیات به جیب هیچ دامداری نمی‌رود و تداوم این امر صنعت دامپروی استان را به سمت ورشکستگی می‌برد.
 
نوسان نرخ ارز توزیع دارو و نهاده دامی را متوقف کرد
عضو کمیسیون کشاورز، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: بسیاری از تامین‌کنندگان دارو و نهاده دامی با توجه به افزایش و نوسان نرخ ارز توزیع خود را متوقف کرده‌اند و این موضوع هزینه تولید را افزایش داده است.
 
زنگ خطر با تعطیل شدن مرغداری ها
حال ناخوش صنعت مرغداری سیستان وبلوچستان با واردات بی رویه مرغ، روزهای تیره ای را سپری می کند که رد شدن از آن همت جهادی مسئولان را در سال جهش تولید می طلبد.
 
ترس مرغداران از جوجه ریزی
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: در صورت تامین نهاده‌ها با ارز دولتی قیمت تمام شده مرغ زنده ۱۱ هزار و۵۰۰ تومان تا ۱۱ هزار و۷۰۰ تومان و قیمت تمام شده مرغ گرم ۱۷ هزار تومان خواهد شد و با وضع فعلی نهاده‌ها، قیمت مرغ زنده به بیش از ۱۴ هزار تومان خواهد رسید و اگر ضریب ۱.۴۵ را هم برای تبدیل مرغ زنده به گرم اعمال کنیم قیمت مرغ گرم در بازار از ۲۰ هزار تومان عبور خواهد کرد.
 
کنترل نبض بازار گوشت مرغ با حذف دلالان نهاده دامی
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، گفت: اگر دست دلالان از بازار نهاده‌ها کوتاه شود به راحتی می‌توان قیمت گوشت مرغ را کنترل کرد.
 
دولت از تأمین نصفه نیمه نهاده هم ناتوان است
نائب رئیس کانون انجمن صنفی مرغ گوشتی با بیان اینکه بالا رفتن نرخ خوراک باعث افزایش قیمت گوشت مرغ در چند روز گذشته شده است، گفت: دولت از تأمین نصفه نیمه نهاده‌ها هم ناتوان است.
 
بلاتکلیفی دامداران با وعده‌های دولت
رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: دولت عنوان می‌کند تخصیص ارز به نهاده‌های دامی ‌را انجام داده است اما دامداران بلاتکلیف مانده‌اند.
 
بالا رفتن قیمت مرغ نتیجه عدم جوجه ریزی در استان‌های جنوبی است
مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان مرکزی گفت: جوجه ریزی در استان مرکزی نسبت به مدت مشابه سال گذشته طبیعی است و حتی افزایش هم داشته و قطعا در آینده افزایش بیشتری خواهد داشت، اما به سبب عدم جوجه ریزی در استان‌های جنوبی، عرضه مرغ در کشور کاهش یافته است.
 
60 هزار میلیارد تومان یارانه نهاده‌های دامی به مردم نمی‌رسد
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان اعلام کرد: دولت توزیع دلار ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی را در سال ۹۹ نصف کرده است.
 
پشت پرده گرانی خوراک دام و طیور
اوج گیری قیمت مرغ در بازار این روزها حاکی از دستکاری دلالان در بازار این کالای اساسی است.
 
بازار نهاده‌های دامی همچنان ملتهب است
حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی از افزایش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۰ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۴ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزار تومان است.
 
انحصار در بازار شیر خشک
رییس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی ایران گفت: صادرات شیر خشک ممکن است به ضرر چند نفر باشد اما در نهایت به سود صنعت دامپروری و فرآوری است. بنابراین نباید بنا برنظر برخی افراد صادرات شیر خشک متوقف شود.
 
صنعت مرغداری آذربایجان‌شرقی بیشترین تأثیر را از کرونا دیده است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: بیشترین تاثیر پذیری ناشی از ویروس کرونا در بخش کشاورزی، در پرورش مرغ و صنایع وابسته به صنعت مرغداری اتفاق افتاده است. اکبر فتحی با بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا مرزهای کشور بر روی صادرات و واردات محصولات کشاورزی بسته شد، اظهار کرد: عدم واردات سه ماهه این نهاده‌ها در ایام کرونا موجب کاهش ظرفیت تولیدی کارخانجات تولید خوراک دام و طیور و یا در برخی موارد موجب تعطیلی فعالیت‌های تولید خوراک دام و طیور شد.
 
طعم دلار ۴۲۰۰ تومانی را رانت‌خواران و نورچشمی‌ها چشیدند
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان گفت: طعم دلار ۴۲۰۰ تومانی را رانت‌خواران و نورچشمی‌ها چشیدند و در مقابل سفره‌های مردم با همان ارز بازار آزاد فاکتور شده است. در این بین تنها دلالان بودند که پول‌های بادآورده را به جیب زدند. دولت هم که حضورش مدتهاست در زندگی اقتصادی مردم احساس نمی‌شود در حال ادامه دادن سیاست غلط اقتصادی خود است و ارز یارانه‌ای را با پر کردن جیب دلالان و رانت‌خواران حیف و میل می‌کند.
 
احتمال افزایش قیمت گوشت مرغ در روزهای آینده
مهدی یوسف خانی گفت: در حال حاضر قیمت نهادها بالا رفته و گنجاله و سویا با نرخ ۵۸۰۰ تومان و ذرت با نرخ ۲۸۰۰ تومان به بازار عرضه می شود که برای مرغدار صرفه اقتصادی ندارد، از طرف دیگر با افزایش صادرات احتمال افزایش قیمت گوشت مرغ در روزهای آینده وجود دارد.
 
شائبه توزیع رانت در تخصیص ارز برای واردات نهاده دامی
درحالی که بیش از ۴۰۰ شرکت واردکننده نهاده‌های دامی در حوزه واردات این کالاها فعال هستند، برگزاری جلسه با تعداد محدودی از واردکنندگان برای تخصیص ارز، اعتراضات زیادی را به دنبال داشته است.
 
ضربه مهلک کرونا بر صنعت طیور/مازاد تولید را صادر کنیم
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به ضربه مهلک کرونا بر صنعت طیور گفت: مازاد تولیدات این صنعت در خراسان جنوبی باید صادر شود.
 
بوقلمون صنعتی نو پا، اما سود آور
زنجیره تولید تا مصرف بوقلمون در استان کرمانشاه به عنوان پایلوت پروش بوقلمون در کشور در حال شکل گیری است.
 
نژاد آرین برای قطع وابستگی ها به سایر اجداد و مادری ها
بنابه گفته کارشناسان لاین آرین در صورت حمایت دولت برای عرضه در بازار، قادر است حداقل ۵۰ درصد نیاز مرغ اجداد و مرغ مادر زنجیره طیور کشور را تأمین کند، ولی تا امروز بیش از ۸۵ درصد بازارِ مرغ اجداد و مادری زنجیره طیور کشور در اختیار کشورهای خارجی است.
 
مشکلات، امان دامداران خراسان جنوبی را برید
صنعت دامداری در خراسان جنوبی از سالیان گذشته منبعی برای ارتزاق و اشتغال مردم به خصوص روستاییان بوده است. بنا بر آمار مسئولان بخش اعظمی از اشتغال خراسان جنوبی در حوزه های کشاورزی و دامداری است که در چند سال اخیر با مشکلاتی روبرو شده اند.
 
شکل سهمیه بندی در بازارگاه مورد تردید است
در این مصاحبه با آقای دکتر نبی پور بر روی مباحث مختلفی صحبت کردیم که مطالب زیر به صورت برجسته در صحبت هایمان مطرح گردید.
 
رانت در بازار نهاده های دامی
در حالی که صنعت دام و طیور کشور به دلیل نابسامانی در عرضه نهاده‌های دامی در آستانه یک چالش جدی قرار گرفته، واردکنندگان می‌گویند رانت‌جویی معدودی از واردکنندگان به این چالش دامن زده است.
 
آینده تاریک صنعت مرغداری
دبیر انجمن مرغداران استان اصفهان با اشاره به آینده تاریک صنعت مرغداری، گفت: به دلیل کمبود و نبود نهاده ها احتمال کاهش جوجه ریزی و تولید مرغ در کشور وجود دارد.
 
سامانه بازارگاه؛ جولانگاه دلالان
سامانه بازارگاه به جولانگاه دلالان بدل شده است.دلالان در حالی به این سامانه دسترسی دارند که تولیدکننده واقعی حتی نهاده مورد نیاز خود را هم نمی توانند از این سامانه تهیه کنند.
 
استمرار ثبات قیمت مرغ به زیان مرغداران تمام می‌شود
کارشناس صنعت طیور گفت: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا، استمرار ثبات نرخ مرغ به زیان تولیدکنندگان تمام‌می شود.
 
وزن مرغ باکیفیت ۱.۲ کیلو هست نه ۲.۵ کیلو
نظم بخشی به برنامه ریزی‌ها در صنعت مرغ و تخم مرغ کشور این امکان را می‌دهد که تولید را در این حوزه، ۴۰ درصد مازاد بر نیاز کشور افزایش دهیم.
 
کاهش تقاضای خرید و مشکلات تامین نهاده، گریبانگیر صنعت طیور
با وجود آنکه مرغ یکی از ارزانترین پروتئین های در دسترس خانوار به شمار می‌رود، اما در ماه‌های اخیر حجم تقاضا در برابر عرضه تعریف چندانی نداشته است که هر یک از مسئولان و دست اندرکاران دلایل خاص خود را برای این موضوع مطرح کردند. با گسترش ویروس کرونا از اوایل اسفند و تعطیلی صنوف و رستوران ها، تقاضا برای خرید مرغ به میزان قابل توجهی کاهش یافت که همین امر بر افت روز افزون قیمت مرغ و زیان مرغداران دامن زد و کار را به جایی رساند که میزان جوجه ریزی در واحد‌های مرغداری کاهش یافت.
 
امکان تعطیلی واحدهای مرغداری در صورت عدم تسریع در حل مشکلات
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور با اشاره به اینکه نهاده‌های دام و طیور به اندازه نیاز بازار توزیع نمی‌شود و مرغداران مجبور هستند نهاده‌ها را چندین برابر قیمت واقعی از بازار آزاد تهیه کنند، گفت: اگر مشکل تامین و توزیع نهاده‌ها حل نشود ممکن است مرغداران خسارت ببینند و اقدام به تعطیلی واحدهایشان کنند، بنابراین انتظار ما از دولت این است که برای جلوگیری از آسیب به تولید و بازار مصرف تلاش کند تا نهاده‌ها با قیمت واقعی به دست تولیدکننده برسد.
 
چالش تامین نهاده دامی پیش روی مرغداران
صنعت طیور کشور طی ماه های اخیر به سبب شیوع ویروس کرونا و التهاب بازار نهاده با مشکلاتی مواجه شده است.
 
ریزمغذی‌ها ارز نمی‌گیرند
با کند شدن روند تخصیص ارز دولتی برای واردات نهاده‌های دامی و توقف 4 ماهه آن، در میان فعالان بازار سخن از حذف ارز دولتی واردات نهاده است. مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در این خصوص گفت: بانک مرکزی تاکنون در خصوص حذف ارز دولتی اظهار نظری نکرده است اما با این حال تاکنون نیز ارز نقدی برای ترخیص واردات پرداخت نکرده و فقط به گمرک تعهد داده است.
 
افزایش قیمت خوراک دام در بازار جهانی
بیش از 80 درصد خوراک دام و طیور کشور از طریق واردات تامین می‌شودکه قیمت آن امروزه در بازار سیاه کشور دو برابر شده اما پاس‌کاری تصمیمات بین دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی مشکلاتی فراتر را ایجاد کرده است. امروز در بازارهای جهانی قیمت ذرت با 50 سنت افزایش هر بوشل به قیمت 321.25 دلار معامله شد.
 
کمبود مواد اولیه کارخانجات خوراک دام به علت دپو در بنادر
رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: اکنون کارخانجات خوراک دام با مشکل جدی کمبود مواد اولیه تولید روبرو هستند که ادامه این روند می‌تواند برای این صنعت و حلقه‌های دیگر زنجیره تامین پروتئین ضررهای هنگفتی داشته باشد.
 
Copyright © 2006 - 2020 ITPNews.com