محاسبه و آنالیز قیمت تمام شده تولید یک کیلو تخم مرغ
محاسبه قیمت تمام شده هر محصولی نیازمند بررسی و کنترل فاکتورها و عوامل متعدد و مختلفی می باشد که این مسئله در مورد تخم مرغ نیز صادق است و زمانی این امر دچار مشکل میشود که مبناها و عوامل تعیین کننده در این محاسبه به صورت روزانه و لحظه ای و بنا به شرایط موجود در بازار تغییر می کند و تقریبا محاسبه سالانه و فصلی قیمت تمام شده تولید یک کیلو تخم مرغ را دچار مشکل می نماید.
 
وضعیت وزارت جهاد کشاورزی در دوران دکتر خاوازی
به‌رغم گذشت نزدیک به ۶ ماه از آغاز به کار دکتر خاوازی به‌عنوان وزیر آکادمیک جهاد کشاورزی، بخش کشاورزی که وظیفه خطیر تأمین امنیت غذایی پایدار آحاد جامعه را برعهده دارد و در حال حاضر به‌عنوان تنها بخش دارای رشد اقتصادی مثبت در این ایام سخت تحریم‌ها می‌باشد، به فعالیت تولیدی خود ادامه داده است ولی کم‌کم دارد زیر بار مشکلات روزافزون خرد می‌شود.
 
طرح بهبود جوجه‌ریزی در خراسان رضوی آغاز شد
مدیر طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: طرح بهبود جوجه‌ریزی با هدف حمایت از تولیدکنندگان در این بخش به ابتکار این استان آغاز شد.
 
زیان تولیدکنندگان جوجه یکروزه به ۱۸۰ میلیارد تومان رسید
رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه گفت:تولیدکنندگان جوجه یکروزه هر ماه از محل فروش جوجه ۱۸۰میلیارد تومان متضرر می‌شوند.
 
فروش آزاد نهاده های دولتی
رئیس ‌انجمن صنایع خوراک دام و طیور با ‌اشاره به سوءاستفاده از نهاده‌های دامی دولتی گفت: برخی از تولیدکنندگان شیر و گوشت و تخم‌مرغ، نهاده دولتی را در بازار غیررسمی به فروش می‌رسانند.
 
6 دلیل آشفتگی بازار نهاده
کنجاله به 5 برابر قیمت مصوب در بازارهای سیاه به فروش می‌رود، قیمت ذرت به کیلویی 5 هزار تومان رسیده ومرغداران هم می گویند پیدا کردن این نهاده ها در بازار مانند سوزن در کاهدان است.
 
مرغداران در آستانه ورشکستگی
این روزها مرغداران برای تهیه نهاده مورد نیاز خود با مشکلات عدیده مواجه شده‌اند، خوراک طیور ، از خارج وارد می‌شود و برای واردات نیاز به ارز دولتی وجود دارد که آن هم به درستی تامین نمی‌شود و همین باعث شده که مرغداران در تامین غذای طیور با مشکل جدی و ورشکستگی مواجه شوند.
 
واردکنندگان نقشی در توزیع نهاده‌های دامی ندارند
دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: واردکنندگان نهاده‌های دامی صرفا مباشر دولت در تامین نهاده‌های دام و طیور هستند و هیچ نقشی در توزیع این کالا‌ها ندارند.
 
کاهش تولید شیر در پی عدم تأمین نهاده‌های دامی
تولید شیر در پی عدم تأمین نهاده دامی و تأمین 30 درصدی این نهاده توسط دولت کاهش یافته و همچنین دامداران نیز با توجه به کمبود نهاده خواهان افزایش قیمت این ماده غذایی هستند.
 
ایجاد مشکل در بازار با دخالت ستاد تنظیم بازار
رئیس هیئت‌ مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: قیمت مرغ و تخم مرغ در مسیر واقعی‌سازی قرار گرفته است اما ستاد تنظیم بازار بدون اطلاع از هزینه تولید مرغ با دخالت و قیمت‌گذاری غیر دقیق مشکلات فراوانی برای این بخش به وجود آورده است.
 
تحقق جهش تولید در گرو تامین نهاده‌های دامی
تامین نهاده‌های دامی به دلیل تاثیر مستقیم بر تولید غذای مصرفی از اهمیت، حساسیت و ضرورت فراوان برخوردار است و در سالی که به عنوان جهش تولید نام‌گذاری شده است این اهمیت و حساسیت فزونی می‌یابد.
 
بحران جدی صنعت طیور در کمین است
چند ماهی است که نوسان قیمت نهاده‌های دامی و کمبود عرضه در سامانه بازارگاه، تولیدکنندگان صنعت دام و طیور کشور را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است.
 
رفع موانع مشکلات نهاده یک شعار است
اسد الله نژاد، نائب رئیس انجمن مرغداران گوشتی ایران از تولید روزانه بطور متوسط شش هزار تن مرغ در کشور خبر داد.
 
معاون استاندار خراسان رضوی حذف ارز دولتی از تامین نهاده‌های دامی را خواستار شد
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی حذف ارز دولتی از تامین نهاده‌های دامی و حذف انحصار واردات آنها را خواستار شد.
 
انحراف در فرآیند توزیع کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی
معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور با بیان این که نیازمند هماهنگی حداکثری بین بخشی میان دستگاه‌های کلان مدیریتی جهت تامین و توزیع کالاهای اساسی و حفظ ثبات بازار هستیم، گفت: انحراف در فرایند توزیع کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی پذیرفتنی نیست.
 
سازگاری با جهانی که در آن زیست می کنیم
انسان پیش از آن که زراعت کند، شکارچی بود و یا از طبیعت چیزهایی را برای خوردن جمع آوری می کرد. غلات و دانه های وحشی و موجود در طبیعت در زمرۀ اولین چیزهایی بود که انسان ها جمع آوری می کردند اما کشت آنها برای به دست آوردن غذا حدود 12 هزار سال پیش آغاز شد که من جملۀ اولین محصولات کشاورزی نخود فرنگی، جو و عدس بود. قرن ها بعد بود که
 
خوراک طیور وارداتی با ارز یارانه‌ای سر از بازار آزاد درآورده
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیصی به خوراک دام و طیور سر سفره مردم قرار نگرفت و تعدادی از رانت‌های ایجاد شده طی دو سال اخیر به دلیل چند نرخی شدن ارز است.
 
توسعه پایدار صنعت دامپروری
قرار گرفتن استان مرکزی در مرکز کشور و همجواری با ۶ استان پرمصرف پتانسیل افزایش 50 درصدی تولیدات گوشت دامی را فراهم نموده است.
 
شاخص قیمت تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی کشور بهار
در فصل مورد بررسی، در میان قلم های گاوداری های صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به قلم " گاو تلیسه" (٠,٦٤ درصد ) و بیش­ترین آن مربوط به "گوساله نر زیر چهار ماه" (٣٥.٨ درصد) می­باشد.
 
صادرات شیر خشک باعث گرانی محصولات لبنی می‌شود
سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت: تبدیل شیر مصرفی مردم به شیرخشک و صادرات آن، اجحاف در حق طبقات محروم جامعه است.
 
60 درصد دان مرغداری در بازار سیاه تامین می شود
رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی توسعه صنعت طیور کشور گفت: در شرایط کنونی کشور عراق و افغانستان در مقابل صادرات گوشت مرغ ریال پرداخت می کند.
 
تولید کنندگان تخم مرغ ضرر می‌دهند
هم زمان با شیوع بیماری کرونا ویروس بی‌ثباتی نبض قیمت مرغ و تخم مرغ را در بازار به دست گرفته و یک روز چشمان تولید کننده را گریان و یک روز دیگر اشک مصرف کننده را در می آورد.
 
سوء مدیریت عامل از بین رفتن نهاده‌های دامی وارداتی در انبار بنادر
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، گفت: سوءمدیریت در زمینه از بین رفتن چندین تن نهاده دامی وارداتی در حالی که با کمبود مواجه هستیم کاملا مشهود است.
 
بسیاری از مرغداران اشتیاقی به جوجه‌ریزی ندارند
محمد یوسفی با اشاره به قیمت کنونی مرغ در بازار اظهار داشت: اکنون هر کیلو مرغ حدود 17 تا 20 هزار تومان به مصرف‌کننده عرضه می‌شود و البته در جاهای مختلف، قیمت‌ها فرق می‌کند.
 
بازارسیاه نهاده‌های دامی درفقدان نظارت هوشمند
گرانی و کمبود نهاده‌های دامی در حالی تداوم پیدا کرده است که سامانه‌های نظارتی همچون «بازارگاه» به علت اعمال سلایق شخصی، کارکرد بهینه خود را از دست داده است.
 
ارز مورد نیاز واردات نهاده‌های دامی را اختصاص نمی‌دهند
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: بر اساس گزارش های رسیده به کمیسیون نیازمند یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار ارز برای واردات نهاده های دامی بودیم که تنها یک سوم آن اختصاص داده شده است.
 
نهاده‌ها دلیل اول گرانی
آمارها نشان می‌دهد تولید گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ بیشتر از نیاز مصرفی است و بازار از نظر تأمین این کالاها مشکلی ندارد
 
کمبود نهاده‌های دامی به دلیل کمبود ارز است
وزیر جهاد کشاورزی گفت: دلیل کمبود نهاده‌های دامی، مشکلات در تامین ارز است و تا به حال هم بانک مرکزی تمام توان خود را برای تامین ارز به کار گرفته است.
 
چالش‌های ارتقاسرانه مصرف گوشت
با وجود پتانسیل بالای صنعت طیور، اتخاذ سیاست ارتقای سرانه مصرف گوشت قرمز، سرمایه گذاری در این صنعت را در معرض خطر قرار می‌دهد. علی رغم پتانسیل بالای صنعت طیور، ظرفیت تولید ۴ هزار تن مرغ زنده و امکان صادرات ۸۰۰ هزار تن گوشت مرغ به بازارهای هدف، سیاست ارتقای سرانه مصرف گوشت قرمز از سوی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی دنبال می شود که از لحاظ اقتصادی اتخاذ چنین سیاستی مقرون به صرفه نیست. با توجه به رشد ۵ برابری سرانه مصرف گوشت مرغ طی سال های بعد از انقلاب و اختلاف ۲ برابری سرانه مصرف با متوسط دنیا، ارتقای سرانه مصرف گوشت مرغ و جایگزینی آن با گوشت قرمز در اقلیم خشک و نیمه خشک کشور ما امکان پذیر نیست چرا که توسعه تولید گوشت قرمز به معنای افزایش واردات علوفه دامی یا فشار بر منابع آبی و تخریب محیط زیست تمام می شود. بنابر آمار برای تولید یک کیلو گوشت مرغ ۵ هزار لیتر آب مورد استفاده قرار می گیرد، در حالیکه برای تولید گوشت قرمز این میزان به بالای ۱۶ هزار لیتر می رسد.
 
زیان ٦٠٠ میلیارد تومانی کارخانه‌های خوراک دام در بهار امسال
رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور از زیان ٦٠٠ میلیاردی کارخانه‌های خوراک در بهار امسال خبر داد.
 
صنعت مرغ گوشتی امریکا با وجود کووید 19
جهان طی ماههای اخیر تغییرات چشمگیری داشته است. ویروس کرونا از چین شروع و سپس تقریباً در تمام دنیا شیوع پیدا کرد. رستوران ها ، خطوط هوایی و هواپیماها و بسیاری مشاغل تعطیل و متوقف شده اند؛ اقتصاد دنیا در لبۀ سقوط آزاد است و خروج از این وضعیت کابوس وار تقریباً نامشخص است
 
سهمیه خراسان رضوی از نهاده‌های دامی جوابگوی نیاز کارخانجات نیست
مدیرعامل اتحادیه کارخانجات خوراک دام و طیور خراسان رضوی گفت: سهمیه این استان از نهاده‌های دامی وارداتی معادل ۱۵ درصد نیاز کارخانجات خوراک دام استان است که کفاف نیاز آنها را نمی‌دهد.
 
توقف جوجه ریزی با ناتوانی دولت در تامین نهاده‌های دامی
بحران کرونا، ضرر مالی فراوان مرغداران در ابتدای سال جاری و عدم تامین نهاده‌های دامی مورد نیاز مرغداران توسط دولت بسیاری از تولیدکنندگان را از صحنه رقابت حذف کرد و به دنبال آن علاوه بر افزایش قیمت مرغ، حالا در بازار کمبود آن نیز احساس می شود.
 
ترس مرغداران از جوجه ریزی
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: در صورت تامین نهاده‌ها با ارز دولتی قیمت تمام شده مرغ زنده ۱۱ هزار و۵۰۰ تومان تا ۱۱ هزار و۷۰۰ تومان و قیمت تمام شده مرغ گرم ۱۷ هزار تومان خواهد شد و با وضع فعلی نهاده‌ها، قیمت مرغ زنده به بیش از ۱۴ هزار تومان خواهد رسید و اگر ضریب ۱.۴۵ را هم برای تبدیل مرغ زنده به گرم اعمال کنیم قیمت مرغ گرم در بازار از ۲۰ هزار تومان عبور خواهد کرد.
 
کنترل نبض بازار گوشت مرغ با حذف دلالان نهاده دامی
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، گفت: اگر دست دلالان از بازار نهاده‌ها کوتاه شود به راحتی می‌توان قیمت گوشت مرغ را کنترل کرد.
 
دولت از تأمین نصفه نیمه نهاده هم ناتوان است
نائب رئیس کانون انجمن صنفی مرغ گوشتی با بیان اینکه بالا رفتن نرخ خوراک باعث افزایش قیمت گوشت مرغ در چند روز گذشته شده است، گفت: دولت از تأمین نصفه نیمه نهاده‌ها هم ناتوان است.
 
بلاتکلیفی دامداران با وعده‌های دولت
رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: دولت عنوان می‌کند تخصیص ارز به نهاده‌های دامی ‌را انجام داده است اما دامداران بلاتکلیف مانده‌اند.
 
Copyright © 2006 - 2020 ITPNews.com