افزایش بی رویه قیمت خوراک دام نشانگر وجود بی‌تدبیری است
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزایش قیمت بی‌رویه خوراک دام را نشانگر عدم وجود تدبیر در این حوزه دانست.
 
افزایش ۲ درصدی تورم سالانه محصولات مرغداری‌های صنعتی
در فصل مورد بررسی، در میان قلم‌های مرغداری‌های صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به قلم " جوجه ی یک روزه" (٠,٢- درصد ) و بیش­ترین آن مربوط به قلم "کود " (٥٥.٢ درصد) می­‌باشد.
 
نظارت بر روند توزیع عرضه مرغ تشدید می شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گفت: با وجود کشتار روزانه مرغ مازاد برنیاز استان متاسفانه نظارت کافی بر روند توزیع مرغ در استان صورت نمی گیرد.
 
نتایج طرح آمارگیری از مرغداری‌های پرورش مرغ گوشتی ١٣٩٩ منتشر شد
در سال ١٣٩٨ وزن مرغ زنده پرورش‌یافته در مرغداری‌های پرورش مرغ گوشتی ٣,٢ میلیون تن بوده است.
 
کم فروشی هم به مشکل گرانی خوراک دام اضافه شد
کم فروشی هم به گرانی خوراک دام و طیور که دو سالی است، قیمت محصولات پروتئینی را افزایش داده و بسیاری تولید کنندگان را ورشکسته کرده اضافه شد.
 
کاهش ۲۵درصدی تولید تخم مرغ در تهران
سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن از کاهش ۲۰ تا ۲۵ درصدی تولید تخم‌مرغ خبر داد و گفت: روزانه ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ تن تخم مرغ در تهران تولید می‌شود.
 
بهره‌برداری از 573 طرح در حوزه دام و طیور در سال 99 کشاورزی
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال 99، 573 طرح در حوزه دام و طیور، تولید شیر، گوشت قرمز و سفید و تخم مرغ با اعتبار 5700 میلیارد تومان به بهره برداری رسید و برای 6 هزار و 650 نفر اشتغال مستقیم ایجاد شد.
 
وجود ۶۵ هزار تُن گوشت قرمز مازاد در بازار
رئیس شورای تأمین کنندگان دام زنده ایران از وجود ۶۵ هزار تُن گوشت قرمز مازاد در بازار خبر داد و بر ضرورت خروج این مقدار تولیدات از بازار تاکید کرد و گفت: باقی ماندن آن‌ها در بازار باعث ایجاد رقابت ناسالم و کاهش نامتعارف قیمت‌ها خواهد شد که به تولیدکنندگان صدمه می‌زند.
 
نهاده دامی مازاد بر نیاز داریم
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با تأکید بر اینکه در کشور نهاده مازاد بر نیاز داریم، گفت: نهاده ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه داده شده است و نباید کمبودی وجود داشته باشد اما مشکل اینجاست که تولیدکنندگان کنجاله را می‌گیرند و جوجه‌ریزی نمی‌کنند و یا با قطعات پایین جوجه‌ریزی می‌کنند.
 
رشد ۹۳ درصدی شاخص بهای تخم‌مرغ
شاخص بهای تخم‌ مرغ طی 9 ماهه نخست 1399 نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود 93 درصد رشد کرده است.
 
رئیس جمهور با احیای قانون تمرکز به فساد در بازار نهاده های دامی پایان دهد
رشیدی گفت: تخصیص ارز برای واردات نهاده های دامی باعث ایجاد فساد در بازار دام و طیور شده است.
 
نرخ تورم تولید مرغداری صنعتی۱.۳ درصد رشد کرد
نرخ تورم تولیدکننده بخش مرغداری‌های صنعتی نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) درپاییز امسال به ۳۶.۱ درصد رسید که در مقایسه با فصل قبل (٣٤.٧ درصد)، ١.٣ واحد درصد افزایش دارد.
 
ارز 4200 تومانی از نهاده‌های دامی حذف شود
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: ارز 4200 تومانی از نهاده‌های دامی حذف بشود تا حمایت روی تولید نهاده‌های دامی در داخل کشور و یا در انتهای زنجیره به مصرف‌کننده داده شود.
 
مشکلات بازار تخم مرغ مربوط به شبکه توزیع است
وزارت صمت در حالی مشکلات مربوط به بازار مرغ و تخم مرغ را به تامین نسبت داده و توپ را به زمین جهادکشاورزی می‌اندازد که ستاد تنظیم بازار تمامی دستورالعمل‌های مربوط به تولید و بازار را در این دو کالا تعیین می‌کند. به گفته کارشناسان؛ هم اکنون میزان تولید مرغ مازاد بر نیاز و تخم مرغ سر به سر با میزان نیاز کشور است.
 
سخنان قالیباف عجیب و دور از انتظار بود
چند روز پیش در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی محمد قالیباف رئیس مجلش شورای اسلامی با انتقاد از قیمت مرغ به اظهار نظر در خصوص قیمت مرغ پرداخت که با واکنش تند مرغداران رو‌به رو شده است. آن‌ها در نامه‌ای خطاب به قالیباف رویکرد وی در سخنانش را واردات محور، ضد تولید و به دور از واقعیات موجود در بازار می‌دانند.
 
واکنش فعالان مرغ و تخم‌مرغ به حذف دلار ۴۲۰۰
درحالی دولت حذف دلار۴۲۰۰ کالاهای اساسی را از سال گذشته کلید زد و ارز دولتی حدود ۲۰کالا را هم حذف کرد،که الان بحث حذف ارز دولتی نهاده های دام مطرح است که تاثیر مستقیم در قیمت مرغ، گوشت و تخم مرغ دارد.نظر فعالان مرغ و تخم مرغ را در این باره جویا شدیم.
 
تولیدکننده، مردانه پای تولید اما دولت خود را به خواب زده
رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار با بیان اینکه امروز جوجه‌ را با ۴ برابر قیمت می‌خریم، گفت: دولت تخم مرغ را از مرغدار می‌خرد و عرضه می‌کند و حالا باید خودشان جواب‌گو باشند که چرا این محصول به قیمت‌های مختلف و بسیار بالا به دست مردم می‌رسد؛ متاسفانه دولتی ها خودشان را به خواب زده اند!
 
توزیع ناعادلانه نهاده های دامی علت نابسامانی در بازار مرغ و تخم مرغ
طی یکسال اخیر، علی رغم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات ، بازار نهاده های دامی با نابه سامانی های متعددی روبرو شد به طوری که در برخی مقاطع ۴ تا ۵ برابر قیمت مصوب در بازار سیاه عرضه می شد که دلایل مختلفی همچون انحصار، رانت و سودجویی عوامل واسطه و دلال برای این اختلاف قیمت ها مطرح شده است.
 
ارز ۴۲۰۰ تومانی برای مصرف‌کننده عملاً هیچ نتیجه‌ای ندارد
مجید موافق قدیری با اشاره به دخالت‌های اشتباه دولت در بازار رقابتی محصولات پروتئینی گفت: «کشور ما از نظر تولید سرانه محصولات پروتئینی جایگاه بسیار خوبی در دنیا دارد اما دخالت‌های گاه بی‌گاه دولت در زمینه اقتصاد دامداری، تنش را در بازار محصولات پروتئینی را بالا می‌برد. با وجود عرضه و واحدهای عرضه رقابتی بالا، دلیل برای دخالت دولت در این بازار نیست اما متاسفانه دخالت دولت در بازار بسیار بالاست. همچنین کشور در دوران تحریم است و بنابراین این دلایل سبب شده تنش‌های بازار زیاد باشد.»
 
تدابیر و برنامه های لازم در زمینۀ خوراک دام برای سال پیش رو
به دنبال پاندمی که در سال گذشته دنیا با آن مواجه شد و همچنان هم ادامه دارد، موانع و مشکلات بسیاری بر سر راه انواع موقعیت های شغلی به وجود آمد. تعطیلی هتل ها، رستوران ها بر روی نحوۀ خرید و مصرف مردم تأثیر گذاشت.
 
یک شرکت تولید مرغ اجداد به بورس آمد
طبق اعلام بورس اوراق بهادار تهران، شرکت مرغ اجداد زربال با نماد « اجداد» در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.
 
5 سال آینده به آرین پلاس خواهیم رسید
معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته‌های مؤسسۀ تحقیقات علوم دامی کشور گفت: با هدف ارتقاء پنج سالۀ نژاد آرین، اقدامات مستمر علمی به دستگاه‌های مختلف کشور محول شده و بصورت منظم در حال پیگیری است.
 
کردستان بستری برای توسعه دامپروری
برخورداری از تنوع آب و هوایی، خاک و پوشش گیاهی مناسب و سایر مواهب طبیعی باعث شده تا کشاورزی و دامپروری کردستان مقابل صنعت حرفی برای گفتن داشته باشد.
 
نتایج طرح آمارگیری کشتاردام کشتارگاههای کشور آذر١٣٩٩
عرضه گوشت قرمز از کشتارگاه‌های رسمی کشور در ماه آذر ١٣٩٩ به ٣٦,٢ هزار تن رسیدکه از این مقدار گوشت گاو و گوساله با ٢٠.٤ هزار تن، ٥٦.٣ درصد از کل وزن گوشت قرمز عرضه شده را به خود اختصاص داده است. گوشت گوسفند و بره با ١٢.٤ هزار تن، بز و بزغاله با ٢.٧ هزار تن و سایر انواع دام با ٧٠٩ تن، به‌ترتیب ٣٤.٢ درصد، ٧.٥ درصد و ٢ درصد از کل وزن گوشت قرمز عرضه شده را به خود اختصاص داده‌اند.
 
افزایش قیمت خوراک دام و طیور به بیشترین میزان 6 سال گذشته
وجود مشکلات عرضه از سوی کشورهای صادر کننده، قیمت خوراک دام و طیور را در بازارهای جهانی به بیشترین میزان 6 سال گذشته افزایش داد.
 
کاهش واردات نهاده های دامی
براساس آمار از فروردین تا پایان آذر ماه امسال واردات جو، کنجاله سویا، دانه سویا به لحاظ وزنی و ارزشی در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته روند کاهشی را تجربه کرده است.
 
مشکل میزان تولید نیست، مدیریت توزیع نهاده است
هفته گذشته موضوع تخم مرغ در نشست ستاد تنظیم بازار مطرح و در نهایت خبر اعلام افزایش قیمت خودرو اعلام شد. عباس قبادی دبیر کارگروه ستاد تنظیم بازار کشور در جلسه مورخ ۸ دی ماه ۹۹ ستاد تنظیم بازار، قیمت عرضه هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری را ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و براین اساس قیمت این محصول از هر کیلو ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان به هر کیلو ۱۴ هزار تومان در درب مرغداری افزایش یافت. او ادامه داد: با این وجود هر شانه تخم مرغ باید حدود ۳۲ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد.
 
جوجه‌گوشتی آرین قابل رقابت با سویه‌های دیگر
معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته‌های مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی ایلام گفت: تولید و مصرف مرغ سایز به دلیل کوتاه بودن طول دوره پرورش و کیفیت بالا در تامین امنیت غذایی کشور نقش بسزایی دارد.
 
صادرات ۶۵ هزارتن تخم مرغ در ۹ ماه سال ۹۹
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور با بیان اینکه تخم مرغ مورد نیاز کشور تامین است، گفت: طبق آمارها از ابتدا تا پایان آذرماه امسال ۶۵ هزارتن تخم مرغ به کشورهای هدف صادر شده است.
 
مشکل کنونی توسعه صنعت پرورش شترمرغ ناکافی بودن تسهیلات بانکی است
چهارمحال و بختیاری معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری استقبال از پرورش شترمرغ را در استان مناسب ارزیابی کرد و گفت: مشکل کنونی توسعه این صنعت ناکافی بودن تسهیلات بانکی است.
 
دردسرهای سامانه بازارگاه همچنان ادامه دارد
بازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با اشاره به مشکلات سامانه بازارگاه، از طولانی بودن روند ترخیص و توزیع نهاده های دامی از طریق سامانه بازارگاه ابراز نگرانی کرد.
 

بیشتر

Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com