Our Sponcors

5 چالش امنیت غذایی برای پرورش دهندگان مرغ های گوشتی

نهادهای نظارتی آمریکا به منظور کاهش ابتلابه سالمونلا و کامپیلوباکتر در حال وضع سیاست هایی برای پرورش دهندگان طیور می باشند.
اشلی پترسون (Ashley Peterson)، معاون رئیس بخش علوم و تکنولوژی شورای ملی جوجه آمریکا در رابطه با چالش های کنونی و آینده وزارت کشاورزی آمریکا و سازمان غذا و داروی این کشور در راستای طرح کاهش باکتری های موجود در گوشت مرغ توضیحاتی را بیان نمود.

رسیدن به هدف کاهش سالمونلا و کامپیلوباکتر در جوجه ها
بخش خدمات بررسی سلامت غذایی وزارت کشاورزی آمریکا(FSIS)، به عنوان قسمتی از برنامه خود برای داشتن جمعیت سالم در سال 2020 میلادی، اهدافی را برای کاهش آلودگی به سالمونلا و کامپیلوباکتر طراحی کرده است. هدف این است که در سال 2020، از هر 100 هزار نفر 11.4 نفر به سالمونلا و 8.5 نفر به کامپیلوباکتر مبتلا باشند. بر اساس آمارهایی که اخیرا منتشر شده است، تعداد مبتلایان به کامپیلوباکتر در سال 2011، از هر 100 هزار نفر، 14.3 نفر بوده است؛ لازم به ذکر است که در سال 1997 از هر 100 هزار نفر 24.6 نفر به کامپیلوباکتر آلوده بودند. از سال 1997 تا سال 2011 میزان ابتلا به سالمونلا 17 درصد افزایش داشته است.
خانم پترسون اظهار داشت که FSISتمرکز خود را از کل پرندگان برداشته و بر جوجه های از پیش بسته بندی شده منعطف کرده است زیرا ترجیح و علاقه مصرف کنندگان تغییر کرده است. نهادهای نظارتی مثل مراکز کنترل بیماری، بخش خدمات بررسی سلامت غذایی وزارت کشاورزی آمریکا و سازمان غذا و داروی آمریکا با تعیین توالی کامل ژنوم تصمیم دارند تا به طور دقیق مشخص کنند که باکتری ها از کجا می آیند و محل دقیق وجود این مشکل کجاست.

5 مسئله مهم امنیت غذایی که باید در آینده در نظر گرفته شود

1- استاندارد به روز شده و کاربردی قسمت هایی از بدن جوجه
استاندارد کاربردی و عملی که در ماه ژوییه سال 2016 به اجرا گذاشته شد بیشتر بر روی سینه، بال و ران مرغ تاکید می کند زیرا این قسمت ها 60 درصد بخش هایی است که به سوپرمارکت ها عرضه می شود و یا در قالب فرآورده هایی با گوشت مرغ به فروش می رسد. اطلاعاتبخش خدمات بررسی سلامت غذایی وزارت کشاورزی آمریکا نشان می دهد که تمامی جوجه ها منشا تقریبا 30 هزار مورد سالمونلا و کامپیلوباکتر هستند. سالانه تقریبا 180 هزار مورد با استفاده از قسمت های مختلف مرغ به این بیماری ها مبتلا می شوند. جوجه های مزرعه تقریبا 13 هزار مورد سالمونلا و کامپیلوباکتر داشته اند.
پترسون اظهار داشت که این سازمان های نظارتی در حال تغییر روش نمونه گیری خود هستند؛ روش کار آن ها این بود که هر روز و به مدت 52 روز نمونه گیری می گیرند اما اکنون می خواهند به مدت 52 هفته هر هفته یک نمونه بگیرند تا نمونه گیری آن ها یک سال کامل را پوشش دهد. ایده آن ها این است که تا جایی که ممکن است به مواد مصرفی بسته بندی شده برای مصرف کنندگان نزدیک شوند. برای قسمت های مختلف جوجه، استاندارد سالمونلا 15.4 درصد و استاندارد کامپیلوباکتر 7.7 درصد است. نمونه گیری که از ماه نوامبر آغاز شد شامل نیمی از لاشه، یک چهارم لاشه، گردن، پشت و احشا خوراکی مرغ نیز خواهد شد. استاندارد کاربردی برای این قسمت های مختلف مرغ در آینده نزدیک به اجرا گذاشته می شود.
FSIS برای محصولاتی که به طور مکانیکی جداسازی شده اند نیز مانند جوجه ها تدابیری را اندیشیده است. این نوع محصولات در تولید هات داگ و دیگر فرآورده های پخته شده استفاده می شوند و یا برای تولید محصولات پخته شده به خارج از آمریکا صادر می شوند اما به عنوان محصولی آماده پخت تلقی نمی شوند زیرا باید استاندارد عملکرد را رعایت نمایند. استاندارد عملکردی مناسبی باید برای جوجه هایی که به طور مکانیکی جداسازی شده اند در نظر گرفته شود.

2- به اشتراک گذاری اطلاعات عملکرد در اینترنت

امسال تابستان، سازمان های نظارتی نتایج برخی از کارخانه های فرآوری خود را که به صورت آنلاین آزمایش کرده بودند بر روی اینترنت به اشتراک گذاشتند. خانم پترسون اظهار داست که اطلاعات این سازمان ها قبلا به کمک قانون آزادی اطلاعات در دسترس عموم بود اما اکنون اطلاعات دسته بندی شده برای همه پرندگان به صورت آنلاین در اختیار عموم است.  اطلاعات کاربردی در مورد قسمت های مختلف مرغ و دیگر محصولات سال آینده در دسترس عموم قرار می گیرد. مجموع اطلاعات دسته بندی شده در مورد کارخانه های فرآوری در حال حاضر در دسترس است. FSISبه طور مرتب اطلاعات و جزئیات بیشتری را در مورد شیوع سالمونلا و کامپیلوباکتر در طیور، خوک و گاو منتشر می کند.
پترسون اظهار داشت که این کمپین به این منظور شکل گرفته است که اطلاعات مربوط به امنیت غذایی را شفاف سازی نماید و به درخواست روزافزون مشتریان به داشتن سیستم غذایی شفاف پاسخ دهد. وی گفت که این سیاست از سال 2009 برنامه ریزی شده است و منعکس کننده حقوق مردم برای شناخت مراحل و وضعیت کارخانه های فرآوری گوشت مرغ است و بدین ترتیب به ان ها اجازه می دهد تا به راحتی و با اطلاعات تصمیم گیری نمایند.
وی در ادامه اظهار داشت که متاسفانه اطلاعات منتشر شده از این سیاست ممکن است مصرف کننده را در خطر عدم درک درست از اطلاعات و تعبیر اشتباه قرار دهد زیرا آن ها نمی دانند که معنای این نتایج چیست.

3- سیستم جدید نظارت بر طیور
پترسون اظهار داشت که سیستم جدید نظارت بر طیور، برنامه ای انتخابی است که به کارخانه این امکان را می هد تا بر کنترل مسائل کیفی محصولاتشان نظارت بیشتری داشته باشند. این برنامه به کمپانی های طیور اجازه می دهد تا از منابع خود برای تمرکز بر کنترل کیفیت و از منابع دولت برای امنیت غذا استفاده کنند. هدف این برنامه جلوگیری از 5000 مورد سالمونلا و کامپیلوباکتر در سال است.
کارخانه های فرآوری طیور چه این سیستم نظارت جدید را بپذیرند چه نپذیرند، هر گونه عملی از سوی آن ها نیازمند دو مقوله است تا کنترل روند و جلوگیری از آلودگی را در طول کشتار نشان دهد و به اثبات برساند: نظارت بر مدفوع و دیگر آلودگی ها در طول روند کشتار و انجام آزمایش های قبل و بعد از سرمایش.
اگر یکی از فرآوری کنندگان ضوابط جدید را بپذیرد، پرسنل کارخانه در دو موقعیت جایگزین بازرسان خواهند شد: انجام وظیفه به عنوان بازرس لاشه در انتهای خط تولید، با مسئولیت بررسی تک تک طیور، و انجام وظیفه به عنوان بازرس رسیدگی و نظارت، با مسئولیت نظارت بر کل خط تولید و تضمین مطابقت با قوانین. سرعت خط تولید نمی تواند بیش از 140 پرنده در دقیقه باشد.
FSIS انتظار داشت تا 189 کارخانه از این برنامه پیروی کنند و تا ماه اوت، 61 کارخانه با سیستم بازرسی جدید خود را مطابقت داده اند (46 واحد از آن ها کارخانه های فرآوری جوجه و 14 واحد از آن ها کارخانه های بوقلمون بودند). تنها 47 واحد از این 61 کارخانه به طور کامل سیستم جدید را اجرا کردند.
پترسون اظهار داشت که سیستم جدید مزایا و معایب خود را دارد. این سیستم به فرآوری کننده این امکان را می دهد تا استانداردهای عملیاتی خود را اجرا کنند و بازرسان مورد نظر خود را استخدام نماید و بدین ترتیب کارخانه های فرآوری طیور بزرگتر در زمان بازرسی های خود صرفه جویی نمایند. این سیستم همچنین امکان استخدام بازرس رومینگ را می دهد که می تواند تا حدودی طبق ترجیحات فرآوری کننده عمل کند. سیستم جدید نیازمند استخدام پرسنل جدید می باشد که می تواند تاثیر اقتصادی نیز داشته باشد.

4- سالمونلا به عنوان فاسد کننده
مرکز علوم منافع عمومی، سازمانی با محوریت مصرف کننده است که در واشنگتن قرار دارد و بر سلامت غذایی تاکید دارد. این مرکز از FSIS درخواست کرد تا چهار سویه سالمونلا که در برابر ضدمیکروب ها مقاومند را به عنوان فاسد کننده گوشت و محصولات طیور معرفی کند زیرا قبلا یکی از سویه های اشریشیا کلیرا به عنوان فاسد کننده های محصولات معرفی کرده بود.
پترسون اظهار داشت که سالمونلا از اشریشیا کلی کاملا متفاوت است و سویه اعلام شده اشریشیا کلی بسیار خطرناک تر از اغلب سویه های سالمونلا است. سه سال بعد از این درخواست، وزارت کشاورزی آمریکا به چندین دلیل این کار را نپذیرفت. کمی بعد از این تصمیم، مرکز علوم منافع عمومی درخواست دیگری را ارائه داد که بر روی تمام محصولات گوشتی و طیور تاکید می کرد.
پترسون ادامه داد که تاکنون هیچ تصمیمی در این رابطه گرفته نشده است اما در مورد اعلام سالمونلا به عنوان فاسدکننده برای محصولات جوجه ای آماده پخت صحبت هایی شده است.
پترسون اظهار داشت که اعلام سالمونلا به عنوان یک فاسد کننده مسئله ای مهم برای صنعت جوجه است زیرا سالمونلا ارگانیسمی بسیار سخت برای کنترل در صنعت طیور است.

5- مواد کشورهای خارجی
وجود مواد خارجی چالشی بزرگ برای صنعت جوجه است –این چالش برای صنعت مرغ بیشتر از صنعت خوک و گاو می باشد- زیرا اندازه قسمت های در حال فرآوری در مقایسه با گاو و خوک کوچک تر است.
پترسون معتقد است که FSIS در حال بررسی روندهای مواد کشورهای خارجی و بررسی چگونگی پاسخ کارخانه ها به شکایات مصرف کننده ها است. وی پیش بینی می کند که سازمان برای ردیابی محصولات نیازهای بسیار زیادی دارد و نیازمند ساختاری متحد و یکپارچه برای سازماندهی روند ورود مواد خارجی است. این سازمان نگران شکایت هایی که یک بار گزارش شده اند نیست بلکه نگران شکایت های گسترده است. مواد فرآوری شده ای که به نهادها، مثل مدارس، بیمارستان ها، پایگاه های نظامی، داده می شوند باید به دلیل شکایت از مواد مصرفی خارجی هر چه سریعتر تحت پیگیری قرار بگیرند.

 
 
نظر خود را ثبت نمایید
CAPTCHA code