Our Sponcors

5 راه برای گرم نگه داشتن دام در زمستان

در فصل زمستان به دلیل افت دما باید برنامه ای را دنبال نمود تا طبق آن دام ها دور از هوای سرد نگه داشت. در این مطلب به طور خلاصه 5 راه برای محافظت از دام در فصل سرما معرفی می کنیم.

1- موجود داشتن خوراک به اندازه کافی
یکی از استراتژی های گرم نگه داشتن دام ها در طول زمستان این است که شب ها به آن ها غذا بدهید زیرا گرمای ناشی از هضم غذا چند ساعت بعد از خوردن آن به اوج خود می رسد. افزایش مقدار خوراک نیز می تواند به آماده سازی دام در برابر سرما کمک کند زیرا کیفیت بالای مواد مغذی در خوراک به معنای انرژی بیشتر است. خوراک کافی و در دسترس به دام کمک می کند تا دمای بدن حفظ شود. علوفه با کیفیت مثل یونجه یا یونجه خشک دوام بیشتری در ایجاد گرما دارند.
 

2- پناهگاه برای محافظت از دام در برابر اب و هوای نامناسب
خریدن یک بادشکن ثابت یا قابل حمل راهی برای حفظ دام در برابر باد است به ویژه اگر دام به علت نبود بادشکن های طبیعی مثل درخت در معرض باد باشد. بر اساس نوع دام، نوع محافظ نیز متفاوت است. بر اساس برنامه طراحی شده از سوی دانشگاه ایالت اورگون آمریکا برای فارم های کوچک، گوسفند که پشم های ضخیم تری دارد در آب و هوای نامساعد زمان بیشتری را بیرون صرف می کند اما بز خشک ماندن را ترجیح می دهد. برای انتخاب بهترین بپناهگاه بر اساس نوع دام تحقیق کنید. اکثر حیوانات ترجیح می دهند بیرون از پناهگاه بمانند. دام باید به هوای تازه نیز دسترسی داشته باشد تا در معرض بیماری قرار نگیرد.

3- محافظت از دام در برابر رطوبت
رطوبت، در ترکیب با هوای سرد، کشنده است، به خصوص برای دامی که تازه به دنیا آمده است. اگر رطوبت وجود داشته باشد، دام دچار یخ زدگی می شود به خصوص اگر دما زیر صفر درجه باشد.

4-مدیریت گل و لای
بر اساس تحقیقات دانشگاه ایالتی اورگون، تاثیرات منفی گل و لای بر محیط زیست و سلامت حیوان می تواند با مدیریت و برنامه ریزی خوب کاهش پیدا کند. گل و لای بیماری هایی مثل پاخوره و برفک را به وجود می آورد و می تواند محلی برای زندگی انگل ها باشد.

5- محل خواب مناسب و موجود بودن آب
اگر دام در اثر بارش باران یا برف خیس شده باشد باید محل خواب مناسبی داشته باشد. فراهم کردن محل خواب مناسب بدن دام را از برخورد با زمین حفظ می کند. آب یکی از ضروریت های مورد نیاز دام است و باید درست مانند زمستان آب مناسب در اختیار دام گذاشت. دانشگاه ویسکانسین آمریکا پیشنهاد می کند که آب باید دمایی بالاتر از 40 درجه فارنهایت (بالاتر از 4.5 درجه سانتی گراد) داشته باشد. مصرف آب بر اساس اندازه دام، میزان غذای مصرفی و تولید آن متفاوت است.

 
 
نظر خود را ثبت نمایید
CAPTCHA code