کاهش استرس حرارتی گاوهای شیری با متعادل کردن جیره

کاهش استرس حرارتی گاوهای شیری با متعادل کردن جیره

ایجاد بیش از حد فشار حرارتی بر گاو در اثر درجه حرارت و رطوبت بالای محیط، موجب استرس حرارتی در گاوها می شود. از علایم استرس حرارتی افزایش تنفس های سطحی، باز کردن دهان هنگام تنفس، آویزان کردن زبان، عرق فراوان، کاهش تقریبی 10% تولید شیر و غذای مصرفی در گاوهاست. با افزایش دما از 34 به 40 درجه سانتیگراد و رطوبت از 50 به 80%، گاوها کاهش شدید تولیدی و به طور معمول بیش از 25% را نشان می دهند. استرس حرارتی سبب کاهش تولید و نرخ آبستنی گاوهای شیری در طول تابستان می شود. این خسارات در کاهش مقدار شیر تولیدی، افزایش تعداد روزهای باز و کاهش نرخ گوساله زایی تظاهر می یابد. عقیده بر آن است که دامنه حرارتی گاوهای شیری باید بین 25 تا 65 درجه فارنهایت باشد. در دمای بالاتر از F80 ، مصرف خوراک کاهش می یابد که تأثیر منفی بر تولید خواهد داشت. در دمای F90 یا بالاتر، معمولاً کاهش 3 تا 20 درصدی در تولید شیر روی خواهد داد. رطوبت همواره نقش قابل توجهی را در استرس حرارتی دارد. میزان خطرآفرین آغاز استرس حرارتی گاو، دمایF 100 و رطوبت 20% می باشد. محدوده کشنده برای گاوهای شیری دمایF100 و رطوبت 80% است.
مصرف خوراک گاو شیری در آب و هوای خیلی گرم به صورت خود به خودی کاهش می یابد. گاوها در اوایل شیردهی به طور سریعتر و شدیدتری تحت تأثیر گرما واقع می شوند. علوفه ها نسبت به جیره غلات گرمای بیشتری تولید می کنند، در نتیجه به کاهش مصرف خوراک کمک می نمایند. جهت رفع کردن این مشکل، در طول تابستان باید علوفه با کیفیت بالا تغذیه شود. بنابراین به جیره نگهداری نیاز کمتری می باشد. (هیچ گاه نباید سطح فیبر جیره در ADF از 18 تا 19% و در NDF از 25 تا 28% کاهش یابد)
اگر مصرف خوراک گاوها در طول استرس حرارتی شان کاهش یابد، بیشتر مواد معدنی مورد نیاز، در حجم کوچکتری از خوراک قرار داده می شوند. روش های کاربردی افزایش دادن غلظت ماده مغذی، خوراک دادن با علوفه مرغوب، خوراک دهی بیشتر با دانه غلات و استفاده از چربی های مکمل می باشد. مواد معدنی در طی ماه های گرم تابستان، به آسانی تخلیه می شود. تنفس و عرق کردن سبب اتلاف بیش از اندازه آب خواهد شد، در نتیجه سطوح مواد معدنی کاهش می یابد. پتاسیم می تواند از 3/1% به 5/1% ماده خشک کل جیره افزایش پیدا کند، سدیم به 5/0% و سطوح منیزیم به 3% افزایش یابد. اگر علوفه کمتری مصرف شود و علوفه کیفیت بالایی داشته باشد فعالیت نشخوار ممکن است کاهش یابد. تبعاً استفاده به موقع از بافرها در مصرف خوراک، در تعادل PH شکمبه و تولید شیر اهمیت به سزایی دارد. اولین هدف تولید کننده در خوراک دادن، باید مصرف خوراک برای نگهداری و محدود کردن اثر منفی استرس حرارتی بر تولید شیر باشد. توصیه می شود هنگام آب و هوای گرم و مرطوب، تعداد دفعات خوراک دهی در هر روز افزایش یابد. افزایش تعداد دفعات خوراک دهی به گاودار این امکان را می دهد که علایم استرس حرارتی را با دقت بیشتری تشخیص دهد. پیشنهاد دیگر این است که میزان خوراک در دسترس را، در ساعات سرد روز مانند اوایل صبح و یا در بعد از ظهر، افزایش داد. خوراک دادن 60 تا 70 درصد جیره در بین مدت 8 بعد از ظهر و 8 صبح، جهت افزایش دادن میزان تولید شیر در آب و هوای داغ، موفقیت آمیز بوده است. قبل از تغییر دادن جیره در ماه های گرم تابستان، جهت اطمینان با متخصص تغذیه مشورت شود. باید به خاطر داشت، استرس بیش از حد گاوها در طی این دوره، اثرات منفی بر سیستم تولید مثلی می گذارد.
تعدیل جیره در آب و هوای گرم برخی مواردی که مدیران، در هنگام خوراک دادن گاوهای شیری شیرده در طی آب و هوای گرم، مد نظر قرار می دهند، دفعات خوراک دهی، زمان خوراک دهی (سردترین زمان روز)، فاصله مساوی بین خوراک دهی (تغذیه گروهی تمام گاوها بدون ایجاد ازدحام)، آب سرد فراوان و جریان هوا می باشد.
کاهش دادن درصد علوفه در جیره (تغذیه بیشتر کنسانتره) می تواند موجب بیشتر شدن جیره های قابل هضم گردد. هر چند، گله های زیادی را با مقدار حداکثری از کنسانتره تغذیه می کنند اما این مسئله موجب بروز مشکلات زیادی برای اسید شکمبه می گردد و در نهایت گاوها از خوراک می افتند. بنابراین می بایست علوفه با کیفیت بالا تغذیه شود تا سطح ADF از 18 تا 19 % پائین تر نیاید. بی کربنات سدیم می تواند به خاصیت بافری شکمبه کمک نماید. مواد افزودنی دیگری مانند قارچ کشت شده (Aspergillus oryze) و نیاسین (جهت بهبود یافتن مصرف انرژی) در آب و هوای گرم تا حدی موفقیت آمیز می باشند. این افزودنی ها را معمولاً با هم بکار نمی برند.
انرژی چربی تکمیلی را می توان برای افزایش دادن مصرف انرژی اضافه کرد. این نوع چربی می تواند کاملاً از بذرهایی چون بذر کتان یا سویا، پیه، منابع غیر فعال شکمبه یا تلفیقی از این موارد باشد. بیشتر جیره هایی که فاقد خوراک های با چربی بالا می باشند، حدود 3% چربی دارند (براساس ماده خشک). 2 تا 3% چربی دیگر را می توان از دانه های روغنی در نظر گرفت. بنابراین جیره ها حدود 5 تا 6% چربی دارند. برای بالاتر از این حد باید از منابع تجارتی در دسترس استفاده نمود. باید توجه داشت که میزان چربی کل جیره، نباید از 7 تا 8% ماده خشک تجاوز نماید. زیرا در غیر این صورت اسیدهای چرب، باعث کاهش یافتن جذب روده ای کلسیم و منیزیم می شوند. هنگامی که از خوراک های پر چربی استفاده می شود، احتیاجات برای این دو ماده معدنی افزایش می یابد. در این زمان باید به ترتیب 9/0% و 35/0% جیره را کلسیم و منیزیم در نظر گرفت. هم چنین از تغذیه ی بیش از حد چربی مخصوصاً در آب و هوای گرم باید اجتناب شود. تغذیه بی رویه می تواند موجب بروز مشکلاتی برای عملکرد شکمبه و کاهش مصرف ماده خشک شود.
پروتئین از تغذیه بیش از حد پروتئین در طی آب و هوای گرم باید اجتناب نمود، زیرا انرژی را به سمت تولید نیتروژن اضافی می برد. این نیتروژن توسط کلیه ها از بدن دفع خواهد شد. جیره ها بر اساس ماده خشک معمولاً باید کمتر از 18% پروتئین داشته باشند. تنها گاوهای پرتولید نیاز به جیره با 18% پروتئین دارند.
مواد معدنی در آب و هوای گرم احتیاج برای برخی مواد معدنی افزایش می یابد. این امر ناشی از افزایش عرق کردن و ادرار کردن حیوان است که در نتیجه بیشتر مواد معدنی دفع می شوند. پتاسیم باید به حداقل 5/1% ماده خشک جیره، سدیم به 45/0% و منیزیم به 35/0% افزایش یابد. مواد معدنی کامل اختصاصی، که سطوح بالاتری از پتاسیم و سدیم دارند را باید تنها پس از خیز پستان، به گاوهای شیرده، به عنوان مکمل داده شود.
ویتامین ها برخی از متخصصان تغذیه، افزودن ویتامین های مکمل را در طی استرس حرارتی پیشنهاد می کنند. اگر 100000 واحد بین المللی (IU) ویتامین A، 50000 واحد بین المللی ویتامین D و 500 واحد بین المللی ویتامین E در هر روز به جیره غذایی اضافه شود، از نظر مدیریت تغذیه عمل مناسبی صورت نگرفته است. چرا که گاوها می توانند ویتامین D را در معرض نور خورشید بسازند بنابراین در طول تابستان نیاز کمتری به این ویتامین می باشد. هم چنین، گاوها قادرند ویتامین E را از گیاهان تازه برداشت شده یا علوفه مرتعی که سطوح بالاتری از این ویتامین دارند، بدست آورند. از این رو در نظر گرفتن ویتامین های مکمل در طول تابستان، به دلیل هزینه بالای آن، معمولاً توصیه نمی شود.
موارد دیگری که پرورش دهندگان گاو شیری، در زمان وقوع تنش حرارتی باید مد نظر قرار دهند عبارتند از:
کل خوراک های جیره مخلوط شوند، تعداد دفعات خوراک دهی افزایش یابد اما در مقادیر کمتر و در اوقات سردتر روز، بافرها یا مخمر کشت شده افزوده شود، خوراک نامطبوع از جیره بیرون کشیده شود، حذف نمودن خوراک های قدیمی، استفاده کردن از خوراک های با کیفیت بالاتر و خوش خوراکی بیشتر.
از علوفه های با کیفیت بالا و خوراک های با قابلیت هضم بیشتر تغذیه شود.
از تخمیر ثانویه خوراک باید جلوگیری شود. جهت این امر می توان در بالای مخزن خوراک سایبان تهیه نمود، از بازدارنده های کپک مانند اسید پروپیونیک استفاده کرد. تغذیه گاوها در شب، اضافه کردن آب به جیره های خشک و افزایش دادن سیلوی ذرت در جیره برای پائین آوردن PH جیره، از راهکارهای دیگر برای جلوگیری از تخمیر مجدد خوراک ها می باشند.
ثابت نگهداشتن زمان های تغذیه و اجتناب از خوراک دهی نامنظم.


جدول شماره 1 ) نمونه جیره برای گاوهای شیری در آب و هوای گرم


References:
Beede, D.K. 1992. Water for dairy cattle, Large Herd Management, H.H. Van Horn and C.J. Wilcox, eds. Management Services, American Dairy Science Assoc., Champaign, IL.
Bucklin, R. A., Bray, D. R., and Beede, D. K. 1992. Methods to relieve heat stress for Florida dairies. Circular 782, Florida Cooperative Extension Service.
Combs, D. 1996. Drinking water requirements for heat stressed dairy cattle, Univ. of Wisconsin Dairy Profit Report Vol. 8, No. 3
Harris, Jr., Barney. 1992. Feeding and managing cows in warm weather. Fact Sheet DS 48 of the Dairy Production Guide, Florida Cooperative Extension Service.
Hutjens, M.F. 1998. You can feed to help handle heat stress. Hoard's Dairyman p. 422 in May 25 issue.
Mullinax, D. Denise. 1999. Building Freestyle Barns for Maximum Cow Cooling. May Dairy biz web site
Roenfeldt, Shirley. 1998. You can't afford to ignore heat stress. Dairy Herd Management, May issue p. 8.
Shearer, J.K. 1999. Foot health from a veterinarian's perspective. P. 33-43 in Proc. Feed and Nutritional Management Cow College, Virginia Tech.
Shearer, J.K., D.R. Bray, and R.A. Bucklin. 1999. The management of heat stress in dairy cattle: What we have learned in Florida. P. 60-71 in Proc. Feed and Nutritional Management Cow College, Virginia Tech.
Wills, L.J. 1999. Facility consideration for relief of heat stress for animals. Virginia Frame Builders & Supply, Inc., Fishersville.
Reducing Heat Stress for Dairy Cattle by
Ration Modification
R. Nourmohammadi
B.Sc. Animal Sciences, University of Birjand
 Summary
During times of heat stress feed intake is reduce by 8 percent to 12 percent or more. This reduction in feed intake reduces volatile fatty acid production in the rumen, resulting in decreased production. Decrease forage alters the composition of the rumen and leads to acidosis and reduced fat content of milk. Forage generates more heat than a grain ration, thereby contributing to reduced intake. One wey to correct this problem is to feed high quality forage during the summer, thus requiring less intake to maintain a balanced ration. A cow’s energy requirement for lactation is unchanged and her energy needs to remain cool actually increase. Therefore, maintaining adequate nutrient intake becomes critical to avoid undue milk production loss.
Optional methods to increase dietary nutrient density include feeding high quality forage, feeding more grain and use of supplemental fats..
Key words: Heat Stress, Ration Balancing, Dairy Cattle

ارسال کننده  نامشخص

 
 
نظر خود را ثبت نمایید
  • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
  • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
  • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
  • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2021 ITPNews.com