دامداران به جای تولید وارد بازار دلالی علوفه می‌شوند!

دامداران به جای تولید وارد بازار دلالی علوفه می‌شوند!
به گزارش خبر گزاری ایسنا:
"در حالی که طبق مصوبه سازمان حمایت قیمت محصولات لبنی 22 تا 33 درصد افزایش یافته و حتی مغازه‌داران هم 15 درصد از فروش محصولات لبنی سود می‌برند، سودی از محل تولید برای دامداران لحاظ نشده و براساس این مصوبه آنها باید با فروش علوفه مازادی که ارزان قیمت در اختیارشان قرار می‌گیرد، سود تولید شیرخام را تامین کنند."
محمود تاجیک ـ عضو انجمن صنفی گاوداران استان تهران اظهار کرد: طبق مصوبه وزارت تجارت قیمت محصولات لبنی 22 تا 33 درصد افزایش یافته در حالی که دامداران شیر خام را زیر قیمت تمام شده می‌فروشند و میزان سودی برای آنها لحاظ نشده است.
وی تصریح کرد:‌ مسوولان در این مصوبه سود دامداران را به جای تولید، در بخش دلالی در نظر گرفته‌اند چرا که براساس این مصوبه دامداران باید با فروش علوفه مازادی که ارزان قیمت در اختیارشان قرار می‌گیرد، سود تولید شیر خام را تامین کنند.
تاجیک با ابراز تاسف از اینکه دامداران به جای دامپروری و تولید باید به فروش علوفه و بازار دلالی روی آورند اظهار کرد: علوفه‌های تخصیصی برای تولید هر کیلوگرم شیر خام از نظر میزان غیر کارشناسی است چرا که به طور مثال دامداری که ماهانه 300 تن شیر خام تولید می‌کند نهایتا 20 تن کنجاله سویا نیاز دارد در صورتی که 57 تن از این نهاده در اختیار دامدار قرار می‌گیرد که دامدار باید از فروش علوفه مازاد در بازار آزاد، مابه التفاوت آن را به عنوان سود دامداری لحاظ و هزینه‌های تمام شده را پوشش دهد.
این عضو انجمن صنفی گاوداران استان تهران گفت: هر کیلو سویای ارزان قیمت که وزارت تجارت در اختیار دامداران قرار می‌دهد 930 تومان و در بازار آزاد 1100 تومان است.
تاجیک قیمت تمام شده هر کیلوگرم شیرخام با استفده از علوفه ارزان در دامداری را بدون سود 936 تومان عنوان کرد و خاطرنشان کرد: این در حالی است که شیر خام ممتاز (3.2 درصد چربی و 100 هزار بار میکروبی) تا 900 تومان قیمت‌گذاری شده و 30 تومان هزینه حمل ونقل تا کارخانه برای آن در نظر گرفته شده است.
این عضو انجمن صنفی گاوداران استان تهران تصریح کرد:‌ کارخانه‌داران در همه جای کشور 15 درصد سود فروش محصولات را برای مغازه‌داران و سوپرمارکت‌ها در نظر می‌گیرند. به طوری که شیر پاستوریزه 1100 تومانی 150 تومان سود برای مغازه‌دار دارد اما برای دامدار از تولید این محصول سودی لحاظ نشده و دامدارن باید وارد بازار دلالی علوفه شوند تا هزینه‌ و سودشان را تامین کنند.
به گفته وی 936 تومان هزینه تمام شده شیر خام مشروط به تامین علوفه ارزان قیمت است که البته تاکنون تامین نشده است و چنانکه دامداران همچون شرایط فعلی با علوفه آزاد شیر خام تولید کنند این محصول کیلویی 1022 تومان قیمت تمام شده دارد و 1100 تومان در بازار آزاد فروخته می‌شود.
تاجیک تصریح کرد: این شرایط باعث کاهش تولید شیر خام و ورود دامداران به بازار دلالی می شود.
این دامدار با بیان این‌که بازار علوفه دچار دلال بازی شده است، اظهار کرد: مسوولان باید در زمینه علوفه که بزرگترین مشکل دامداران است اقدام کنند و از نوسان قیمت این نهاده‌ها را جلوگیری کنند.

 
نظرات شما
 •  

  تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه گفت : ۰۰/۱۲/۱۴

  ممنون از شما

  پاسخ...
نظر خود را ثبت نمایید
 • موارد زیر جهت نمایش تایید نخواهد شد:
 • ۱- در متن شماره همراه و آدرس الکترونیکی درج شود
 • ۲ - در متن از جملات و الفاظ غیر عرف استفاده شود
 • ۳ - متن انگلیسی یا پینگلیش تایپ شود
Copyright © 2006 - 2023 ITPNews.com