Our Sponcors

بره ایرانی ۱۴۵ دلار، بره کویتی ۹۰ دلار

نماینده بخش خصوصی صادرکنندگان دام، از کاهش میزان صادرات دام سبک در ماه‌های اخیر خبر داد.
رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام ایران،گفت: معمولا در فصول سرد سال، صادرات دام افت می‌کند که امسال نیز همین اتفاق افتاد.
منصور پوریان، با اشاره به اینکه کاهش تقاضای مشتریان خارجی، یکی از دلایل نزول صادرات است، افزود: علاوه بر آن، شرایط آب و هوایی و اقلیمی نیز موثر است، زیرا در حمل و نقل دام، خلل ایجاد می‌کند.
پوریان، اوج تقاضای بازارهای بین‌المللی را از اردیبهشت تا اوایل مهر هر سال دانست و عنوان کرد: از ابتدای سال تاکنون کمتر از ۶۰۰ هزار راس دام سبک به کشورهای مختلف صادر شده که این مقدار در مقایسه با جمعیت دامی کشور بسیار اندک است. این در حالی است که از ماه مهر تا ماه جاری، به طور متوسط ماهانه تنها صادرات ۳۰ هزار راس دام سبک به ثبت رسیده، اما برای دی ماه تا همین امروز فقط ۲ هزار راس برای صادرات ثبت شده است.
وی معتقد است دام ایرانی با وجود قیمت بالایی که دارد، در میان کشورهای عربی متقاضی پیدا کرده و مشتریان ثابتی یافته است. به طوری که اگرچه بره ایرانی حدود ۱۴۵ دلار قیمت دارد، اما بره کویت، ۹۰ دلار ارزش دارد، با این حال، بخش کوچکی از بازار آنها به روی تجار ایرانی باز است. ضمن اینکه قیمت همین محصول در عراق، ۷۵ دلار است، اما مشتریان سنتی، درصد کمی از دام ایران را خریداری می‌کنند.
به گفته پوریان، یکی از علت‌های اصلی کاهش تقاضا از طرف کشورهایی مانند کویت، امارات، قطر و عمان که واردکننده دام ایرانی هستند، افزایش زایش‌های داخلی در آن منطقه‌ها بوده و ورود دام ایران به بازارهای‌شان، ممکن است تنظیم بازارشان را به هم بریزد. البته شرایط زایش‌ها در داخل کشور هم بسیار مطلوب بوده و اکثر میش‌ها دوقلوزایی داشته‌اند.
رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام کشور، تاکید کرد: بنابراین با توجه به اینکه صادرات، تا اردیبهشت سال آینده رونق نمی‌گیرد، تا کمتر از ۲۰ روز آینده، شاهد هجوم گله‌های عظیم دام سبک به بازار داخلی خواهیم بود.
وی در پایان با اشاره به سخنان رییس اتحادیه گوشت گوسفندی، مبنی بر کمبود دام سبک در کردستان به خاطر صادرات بی‌رویه، گفت: کل صادرات منطقه کردستان، از ابتدای سال تاکنون یکهزار و ۸۰۰ راس بوده که مقداری بسیار ناچیز است. بنابراین بهانه جویان گرانی گوشت، نمی‌توانند تقصیر افزایش قیمت را به گردن صادرات دام از کردستان بیندازند.

 
 
نظر خود را ثبت نمایید
CAPTCHA code