Our Sponcors

امید برای مجوز استفاده از پودر حشرات در سال 2020 میلادی

امید می رود که تا سال 2020 میلادی مجوز استفاده از پودر حشرات در خوراک دام صادر شود. این پیش بینی را بانک هلندی ای بی ان آمرو (ABN Amro) در گزارش اخیر خود در مورد موقعیت ها و محدودیت های استفاده از حشرات در غذا،خوراک و غذای حیوانات خانگی منتشر کرده است.
این گزارش در مورد موقعیت کنونی تولید حشره و استفاده از پروتئین و روغن حشرات در بخش های مختلف صحبت می کند. در گزارش اخیر بیان شده است که تجارت حشرات به سرعت در حال پیشرفت است. از سال 2000، شرکت هایی در آمریکا، کانادا، چین، آفریقای جنوبی و اروپا تاسیس شده اند. بهترین بازتاب و نتیجه افزایش بخش پرورش حشرات، افزایش مگس های سرباز سیاه است. تولید جهانی مگس سرباز سیاه به سرعت رو به افزایش است و از  تولید جهانی مگس سرباز سیاه به سرعت رو به افزایش است و از 8000-7000 تن (وزن خیس) در سال 2015-2014 به 14000 تن در سال 2016 رسیده است.

افزایش تعداد کمپانی های پرورش دهنده مگس سرباز سیاه در سراسر جهان

بر اساس این گزارش، در حال حاضر با قوانین موجود، حشرات در غذای انسان و حیوانات خانگی استفاده می شوند اما قوانین اتحادیه اروپا هنوز مجوز استفاده از پروتئین حشرات را نداده است. بانک ای بی ان آمرو اعلام کرده است که چشم انداز امیدوارکننده ای در ارتباط با تغییرات ممکن قوانین اتحادیه اروپا وجود دارد. بعد از تغییر قوانین و صدور مجوز استفاده از پروتئین حشرات در خوراک، بازار رونق بیشتری خواهد گرفت.

خوراک آبزیان: سه ماهه سوم سال 2017 میلادی
از زمان بروز جنون گاوی، قوانین مربوط به انسفالوپاتیهای اسفنجی شکل در اروپا تشدید شد و مقرر شد که هیچ پروتئین حیوانی فرآوری نشده ای مجوز ندارد برای حیواناتی استفاده شود که در غذا به کار می روند.  سال گذشته، کمپانی های تولید حشرات بسیاری برای مستثنی کردن پودر حشرات مذاکره کردند که بی تاثیر نیز نبوده است. در حال حاضر، اداره کل بهداشت و ایمنی مواد غذایی کمیسیون اروپا در نظر دارد در کمیسیون اروپا یک رای گیری انجام دهد تا از طریق قانون 56/2013پودر حشره را در جیره غذایی آبزیان قرار دهد. نشست های قبلی که با حضور اعضای اتحادیه اروپا انجام شده بود مشخص می کند که اکثر اعضا خواستار تغییر قوانین حاضر هستند تا پودر حشره در جیره غذایی ماهی ها اضافه شود. انتظار می رود که قانون جدید در سه ماهه سوم سال 2017 میلادی اجرایی شود. بنیاد بین المللی حشرات برای غذا و خوراک موسوم به IPIFF امیدوار است که در طولانی مدت (بعد از سال 2023) پودر حشرات بتواند از نظر قیمت با پودر ماهی رقابت کند. این امر موجب افزایش استفاده از پودر حشرات در صنعت آبزیان می شود.

خوراک طیور و خوک در سال 2020 میلادی
قانون انسفالوپاتیهای اسفنجی شکل اروپا، استفاده از حشرات مرده یا فرآوری شده را در خوراک جوجه و خوک ممنوع کرده است. اما استفاده از حشرات زنده، روغن حشرات یا پروتئین هیدرولیز شده مجوز دارد. مثلا کارخانه هلندی کوپنز (Coppens) مدتی است که از روغن حشرات در خوراک خوک های تجاری خود استفاده می کند. تحقیقاتی بیشتری نیز انجام شده و تایید کرده اند که کیتین و لوریک اسید موجود در حشرات برای رشد دام و طیور مناسب است.
دانشگاه واخنینگن در هلند پیشرو در این نوع تحقیقات دارد. بنیاد بین المللی حشرات برای غذا و خوراک اعلام داشت که گرفتن مجوز برای استفاده از پور حشرات در خوراک خوک و طیور مهم ترین مسئله بعد از تایید استفاده از آن در غذای آبزیان است. این بنیاد که تمام تلاش خود را در این زمینه به کار می گیرد امیدوار است که اصلاحات برای خوراک خوک و طیور در سال 2020 انجام شود. به این ترتیب موقعیت ها برای پودر حشرات در بازار نیز بیشتر می شود و تا سال 2023 میلادی به طور گسترده وارد بازار خوراک طیور می شود. پیش نیاز موفقیت این است که حجم تولید افزایش و قیمت پودر حشرات کاهش یابد. محاسبه دقیق در مورد تقاضا برای پودر حشرات در زمانی که این پودر جایگزین برخی از مواد موجود در خوراک آبزیان، خوک و طیور شود در شکل زیر نشان داده شده است.


مقایسه قیمت پودر حشرات
باید یادآور شد که حجم تولید پودر ماهی، عصاره پودر سویا با کیفیت بالا و پودر سویا هزار برابر بیشتر از محصولات پروتئینی گرفته شده از حشرات است. ای بی ان آمرو در گزارش خود مقایسه قیمتی را منتشر کرده است که در آن قیمت های خرید و فروش پروتئین که از منابع مختلف گرفته می شود با یکدیگر مقایسه شده اند. واضح است که در این میان مگس سرباز سیاه و کرم خوراکی نسبت به دیگر منابع پروتئینی موجود با کیفیت بالا مثل پودر ماهی و پودر سویای با کیفیت رقابتی تر هستند. به محض این که بخش پودر حشرات پیشرفت کند می تواند کارآمد تر شود و هزینه ها را پایین آورد.

مقایسه قیمت های منابع مختلف پروتئین
1)    براساس تولید با مقیاس کم (منبع: LEI 2010) 2) Protix 2015 3)www.feedipedia.org/content/insect-meals-animal-feed  4)Proti-Farm 2016  5) 63% معمول است. حداقل 56% و حداکثر 69% در پودر مگس سرباز سیاه بدون چربی (Protix 2016)  6) ارقام واقعی نیست زیرا پودر غنی شده پروتئینی که از جیرجیرک ها گرفته می شود در بازار موجود نیست.

 
 
نظر خود را ثبت نمایید
CAPTCHA code