انتشار در تلگرام

کمبود دام و گوشت در کشور نداریم

رئیس شورای تامین‌کنندگان دام زنده از وجود ۳۳۵ هزار راس گوساله پرواری و ۷۰ میلیون راس گوسفند در کشور خبر داد و گفت: کمبود دام و گوشت گرم در کشور وجود ندارد.
منصور پوریان درباره وضعیت موجودی دام کشور اظهار داشت: در حال حاضر ۳۳۵ هزار راس گوساله پرواری و ۷۰ میلیون راس گوسفند در کشور وجود دارد. سوال اینجاست چرا به‌رغم تمامی این تولیدات قیمت گوشت قرمز در بازار مصرف همچنان بالاست. این گرانی متاثر از عوامل مختلفی است و این عوامل هیچ وقت نگذاشته بازار گوشت به ثبات برسد.
وی اظهار داشت: تصمیماتی به تازگی از سوی دامپزشکی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مبنی بر ممنوعیت جابجایی دام زنده در کشور اتخاذ شده است. متاسفانه طی یک ماه گذشته بصورت بی‌رویه در تمامی شهرها و استان‌های کشور این اتفاق افتاد و سبب شده بازار با کمبود و جهش قیمت مواجه شود.
رئیس شورای تامین‌کنندگان دام زنده ضمن اشاره به اینکه سرانه مصرف گوشت در کشور به شدت پائین آمده است، افزود: بالا رفتن قیمت گوشت در حال حاضر به هیچ‌وجه منطقی نیست چرا که موجب ریزش بیش از حد مصرف‌کنندگان گوشت در جامعه خواهد شد.
پوریان ادامه داد: قیمت منطقی هرکیلوگرم دام سبک در شرایط حاضر 40 و دام سنگین 35 هزار تومان است. کمبود دام و گوشت گرم درکشور وجود ندارد و ذخایر گوشت منجمد نیز در سردخانه‌ها کامل است. وقتی بازار خوبی داشته باشیم تولید نیز مطلوب خواهد بود و زمانی که تعادل در بازار به هم بخورد تولید نیز آسیب‌پذیرمی‌شود.
رئیس شورای تامین‌کنندگان دام افزود: قبل از اینکه عرضه و تقاضا در گوشت قرمز دچار مشکل شود باید تدابیر و تصمیم‌های لازم و ضروری گرفته شود تا بازار دچار هیجانات کاذب نشود. هم‌اکنون قیمت‌ها با منطق مصرف‌کننده همخوانی ندارد که این مسئله باعث کاهش مصرف گوشت قرمز در کشور شده است.